Türksat 6A uzaydaki yerini 2023’te alacak

Son iki yılda önemli aşamalar kat eden Türkiye’nin tamamen yerli ve milli ilk haberleşme uydusu olan Türksat 6A’nın önümüzdeki yılın ikinci çeyreğinde fırlatılacağı açıklandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda Türkiye’nin ilk tamamen yerli ve milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A için geri sayımın başladığını belirtti. Bununla birlikte Türkiye’nin kendi haberleşme uydusunu üretebilen 10 ülke arasına gireceğine dikkat çekti.

Yörüngeye yerleştikten sonra üzerindeki güneş panelleri 7.5 kW elektrik üretecek ve bu sayede 15+ yıl boyunca görev yapabilecek olan Türksat 6A ile birlikte Türkiye’nin de aktif kullanımdaki uydu sayısı 10’a çıkacak. 

2021’in Aralık ayında Türksat 5B uydusu, Elon Musk’ın SpaceX şirketine ait Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral üssünden fırlatılmış, aradan geçen 6 ayın sonunda ise 14 Haziran’da yörüngedeki yerini almıştı. 

Şimdi ise Türkiye’nin ilk tamamen yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, 2023’ün 2. çeyreğinde yine SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılacağı aktarıldı.

Türksat 6A kapsama alanı 

42 derece doğu boylamına yerleşecek olan Türksat 6A, Türkiye başta olmak üzere Avrupa’yı, Hindistan’ı, Güney Asya’yı, Orta Doğu’yu ve Kuzey Afrika’yı kapsayacak. 

Bu projenin ortakları arasında bulunan TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH firmaları da edindiği tecrübeleri uzay ve havacılık sanayii ürünlerine aktararak ihracatta yeni bir kapı aralamayı hedefliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.