Türksat 6A yörüngeye fırlatılmak için gün sayıyor

Türkiye’nin ilk millî haberleşme uydusu olacak Türksat 6A projesinde tasarım aşaması tamamlandı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türksat A.Ş.’nin mali desteği, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün (TÜBİTAK UZAY) ana yükleniciliği, TUSAŞ, ASELSAN, CTech, yerli sanayi kuruluşları ve üniversitelerin desteğiyle 2014 yılı sonunda başlatılan projede tasarım aşaması tamamlandı. Tasarlanan uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlanmıştı.

“Türksat 6A’nın maliyeti yaklaşık 600 milyon lira”

TUSAŞ tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) tasarım çalışmaları sona eren Türksat 6A’nın üretimi, Fransa ile Japonya’da eğitim alan Türk mühendislerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Türksat 6A, Türkiye’nin daha önceki haberleşme uydularından farklı olarak, bütünüyle millî imkânlarla üretilecek olan ilk haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 600 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek yerli uydu projesinde, uydu ve yer istasyonunda kullanılacak ekipman, yazılım ve birçok alt sistem de millî imkânlarla geliştiriliyor.

Yakıt dâhil yaklaşık 4 bin 300 kilogramlık kütleye sahip olacak Türksat 6A, 42° Doğu boylamındaki yörüngeye yerleştirilecek. Türksat 6A, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bir bölümünde müşterilerine hizmet sunacak. Teknik özellikleriyle de dikkat çeken uydu, 18 aktif, 5 yedek, toplam 23 aktarıcıya sahip olacak.

Türkiye, yörüngede 15 yıl kalması planlanan Türksat 6A’nın hizmete alınmasıyla beraber haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek.

Tasarımı tamamen Türkiye tarafından yapılan TÜRKSAT 6A’nın, alt teknolojileri ve insan kaynağı da tamamen yerli/milli. TÜRKSAT 6A, 2022 yılında yörüngeye fırlatılacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.