TUSAŞ ile EDGE arasında mutabakat zaptı

Türk savunma sanayii, özgün yetenekleriyle yurt dışındaki firmalarla iş birliklerini güçlendiriyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), BAE merkezli savunma şirketi EDGE Group ile iş birliğinin geliştirilmesi ve ortak faaliyetler yürütülmesi kapsamında mutabakat zaptı (MoU) imzaladı.

İmzalanan mutabakat zaptı, EDGE tarafından geliştirilen faydalı yük ve sensörlerin TUSAŞ platformlarına entegrasyonu için ortak bir taahhüdü temsil ediyor.

MoU ile iki şirket, birbirlerine istihbarat, gözetim, hedef edinme ve keşif (ISTAR) faaliyetleri kapsamında bilgi aktarımı gerçekleştirecek.

Tusaş Edge

TUSAŞ ile BAE merkezli EDGE arasındaki anlaşma, aynı zamanda teknoloji transferi (TOT), entegrasyon ve üretim potansiyelini de içeriyor.

BAE merkezli şirket ile imzalanan MoU kapsamında konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, “Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile EDGE arasındaki bu mutabakat zaptı (MoU) her iki şirkete de faydalı olmasını diliyorum ve bu işbirliğinin önümüzdeki yıllarda daha da genişletileceğini umuyorum.” ifadelerini kullandı.

EDGE Group Platformlar ve Sistemler Başkanı Khaled Al Zaabi ise TUSAŞ ile yapılan iş birliği hakkında şunları söyledi: “Gelişmiş hava projeleri için tercih edilen ortak olarak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile iş birliği yapma anlaşmamız, Türkiye’nin savunma sanayii  ekosistemi ile devam eden iş birliğimizi güçlendiriyor ve önde gelen bir uluslararası teknoloji ve savunma şirketi olarak bize duyulan küresel çekicilik ve güven hakkında çok şey söylüyor. Buna ek olarak, EDGE’nin sadece dört yıl önce kuruluşumuzdan bu yana geliştirdiği ve satın aldığı en son teknoloji yetenekleri, yerli üretim BAE teknolojisi de dahil olmak üzere vurgulamaktadır. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile iş birliği çabalarımızın sonuçlarını ve havacılık ve savunma sektörlerinde devam eden ilerlemelerimizi dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.