TUSAŞ’tan yerli yazılım hamlesi

Havacılık alanında sayısız projeye imza atan TUSAŞ, dışa bağımlılığın ortadan kalkması için mücadele eden öncü firmalardan biri olarak üretimlerine devam ediyor.

TUSAŞ mühendisleri tarafından geliştirilen IMODE adlı yeni yazılım sayesinde, artık uçak kokpit sistemlerinin tasarımlarının gerçekleştirilmesi yerli ve milli kaynak kodları ile oluşturulmaya başlanacak.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Mühendislerimiz tarafından geliştirilen IMODE adlı yeni yazılım sayesinde artık uçak kokpit sistemlerinin tasarımlarının gerçekleştirilmesi yerli ve milli kaynak kodları ile oluşturulmaya başlanacak. Her alanda yerli ve milli gücümüzle gururla çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

TUSAŞ mühendislerinin 2 yılın üstünde bir çalışmayla ortaya koyduğu “IMODE” yazılımı, havacılık ve uzay alanlarında yaygın olarak kullanılan model tabanlı yazılım geliştirme araçlarının yerini alması hedefleniyor.

Türkiye’nin jet eğitim ve hafif taarruz uçağı olacak HÜRJET’in tasarlanması aşamasında ilk denemelerini yapacak olan ve kavramsal olarak belirlenmiş ekranlarda da kullanılan IMODE yazılımının, yakın zamanda TUSAŞ’ın geliştirdiği Milli Muharip Uçak başta olmak üzere, helikopter ve diğer hava araçları projelerinde de kullanılması hedefleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.