Twitter, Instagram ve Facebook’tan Trump’a erişim yasağı

Donald Trump’ın dün düzenlediği miting sonrası Trump destekçilerinin Washington DC’de bulunan kongre binasını basması sonucu çok sayıda ölü ve yaralının olduğunun bildirilmesinin ardından Trump’ın Twitter, Facebook ve İnstagram hesapları bir süreliğine erişime kapatıldı.

Twitter, Donald Trump’ın vatandaşlık bütünlüğü politikasının “tekrarlanan ve ciddi ihlallerini” içeren üç tweet’ini kaldırdıktan sonra hesabına 12 saatlik bir erişim yasağı getirdi. İhlallerin devam etme durumunda hesabın kalıcı olarak kaldırılacağı ve Trump’ın üç rahatsız edici tweet’i silmediği takdirde kilidin açılmayacağını bildirdi. Karar, Trump’ın şiddet riski oluşturan bir videoyu tweet’lemesinden sonra alındı.

Konuyla ilgili @TwitterSafety hesabında “Washington, DC’deki benzeri görülmemiş ve devam eden şiddet durumunun bir sonucu olarak, Sivil Dürüstlük politikamızın tekrarlanan ve ciddi ihlalleri nedeniyle bugün erken saatlerde yayınlanan üç @realDonaldTrump tweetinin kaldırılmasını talep ettik.” açıklamasında bulunuldu. Tweet’in devamında “Bu, @realDonaldTrump hesabının bu Tweetlerin kaldırılmasının ardından 12 saat boyunca kilitleneceği anlamına gelir. Tweetler kaldırılmazsa, hesap kilitli kalacaktır. Sivil Dürüstlük veya Şiddetli Tehditler politikalarımız dahil olmak üzere Twitter Kurallarının gelecekteki ihlalleri, @realDonaldTrump hesabının kalıcı olarak askıya alınmasıyla sonuçlanacaktır.” mesajını verdi.

Facebook Trump’a 24 saat boyunca yasaklama getirdi. Bu kararın öncesi Facebook, Trump destekçisi sayfaları platformdan kaldırdı. Facebook konuyla ilgili olarak “Başkan Trump’ın sayfasına karşı 24 saatlik bir özellik engellemesiyle sonuçlanacak iki politika ihlalini değerlendirdik, bu da bu süre zarfında platformda gönderi paylaşma yeteneğini kaybedeceği anlamına geliyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Instagram’ın başındaki isim Adam Mosseri ise Trump’ın hesabının 24 saat boyunca kilitlendiğini söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.