Twitter Qanon İle İlişkili 7.000 Hesabı Kapattı

Twitter, QAnon komplo teorisi ile alakalı aldığı önlemler arasında binlerce hesabı kapattı.

ABD Başkanı Donald Trump 5 Ekim 2017’de Amerikalı komutanlarla fotoğraf çektirirken “Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Belki de fırtına öncesi sessizliktir.” ifadesini kullanmıştı.

Bu muğlak ifade komplo teorilerinin oldukça yaygın bir ülke olduğu ABD’de yeni bir komplo teorisinin oluşması için uygun ortam sunuyor.

28 Ekim 2017 tarihinde ise bir internet forumu olan 4chan üzerinden Q takma adlı kişi veya kişiler Trump’ın 5 Ekim’deki ifadesine atıfla “Calm Before the Storm” (“Fırtına Öncesi Sessizlik”) başlığı altında çeşitli komplo teorilerini ortaya atmaya başladı.

Söz konusu komplo teorisi özetle; Trump’ın ABD içerisinde Hillary Clinton, Barack Obama ve George Soros gibi isimlerin bulunduğu “derin devletten” kurtarmaya çalıştığını iddia edildi. Aşırı sağcı bir komplo teorisi olan QAnon giderek yaygınlaştı.

Trump QAnon hesaplarının tweetlerini retweet etti. Bugüne kadar kamuoyuna QAnon ile ilgili bir yorumda bulunmadı.Trump’ın oğlu Eric Trump ise üzerine büyük bir Q harfi bulunan Amerikan Bayrağını Instagram’da yayınlasa da ardından bu iletiyi sildi.

QAnon karşısında atılan adımlar Ağustos 2019’da Yahoo tarafından yayınlanan 30 Mayıs 2019 tarihli bir FBI dokümanında komplo teorileri “yeni bir yerel terör tehdidi” olarak değerlendirilmiş. Dökümanda doğrudan doğruya QAnon’a da değiniliyor. Facebook, Mayıs 2020’de QAnon ile bağlantılı 6 grup, 20 Facebook hesabı ve 5 sayfayı kaldırdığını açıklamıştı.

Şimdi ise Twitter Qanon karşısında oldukça güçlü bir adım atarak son birkaç hafta içerisinde 7.000’in üzerindeki hesabı kapattığını açıkladı. Twitter’ın QAnon ile ilgili hesap ve içerikleri önermeyi durdurması gibi önlemlerinin dünya çapında 150.000 hesabı etkilemesi bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.