Twitter Trump’ın ölümünü isteyen içeriklere izin vermiyor

ABD Başkanı Donald Trump, kendisinin ve eşinin Koronavirüs testlerinin pozitif olduğunu Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla bildirmişti. Muhalif vatandaşlar tarafından, ABD Başkanı’nın ölümünü dileyen paylaşımlar yapıldı. Twitter’a konuyla ilgili mevcut kurallar çerçevesinde bir değerlendirme sorusu sorulunca, Twitter’dan herhangi birisi için ölüm dileyen içeriklerin nisan ayından beri yasak olduğu belirtildi. 

Arşiv Twitter’ın söylediklerinin tersini gösteriyor

Twitter’dan nisan ayından beri ölüm destekçisi içeriklere müsaade edilmediği söylense de Internet Archive kayıtları incelendiğinde durumun farklı olduğu ortaya çıktı. Mikro blog servisinin, 2019’un ilkbaharında “sadeleştirilmiş” kuralları ile birlikte duyurduğu görülüyor ve söz konusu kurallarda, bir kişi veya grubun ölümünün istendiği içeriklerin hoş karşılanmayacağı öne sürülüyor.

Twitter şirketi tarafından yapılan açıklamada, herhangi bir kişi veya grup için ölüm ve hastalık gibi temennilerin bulunduğu tweetlere izin verilmeyeceği söylendiğinde kullanıcılar platformu “iki yüzlülük” ile suçladı. Yapılan açıklamada Twitter’ın politikasına da yer verildi ve “bir kişi veya grubun ciddi zarar görmesini dilemek veya bunu ummak” başlığı altında izin verilmeyen davranışlar hatırlatıldı. Twitter’ın iletişim ekibi, söz konusu kurala uymamanın hesap kapatılmasına yol açmayabileceğini de açıklamara ekledi. Mikro blog servisinden, ilk etapta içeriğin kaldırılmasının istendiği ve ancak bu uyarıya uyulmaması halinde -içerik kaldırılana kadar- hesabın askıya alınabileceği belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.