Twitter’ın yeni algoritması troll’lerin sonunu getirecek

Friedrich Schiller Üniversitesi’nden Sergei Monakhov, Twitter’da sahte hesapları tespit eden bir algoritma geliştirdi. 

Her şey güvenli bir seçim için

ABD’deki teknolojik şirketler yaklaşan başkanlık sistemleri için en güvenli ortamı hazırlamak adına birleşmişti. Twitter bu konuda ilk faaliyetlerden biri olan siyasi reklam yasaklama eylemiyle önemli bir örnek teşkil etmişti. Şimdi de Sergei Monakhov’un geliştirdiği algoritma ile sahte Twitter hesapları tespit edilecek ve aktifliklerine son verilecek. 

Tespit için 50 tweet yeterli

Geliştirilen algoritma sahte hesapları, kamuya mal olmuş hesaplardan ayırt etmek için tekrarlanan kelimelerden ve kelime çiftlerinden faydalanıyor. 

2018 yılında, 2016 ABD başkanlık seçimleri sırasında sosyal medyadaki paylaşımlarıyla seçimleri yönlendirmek ve seçime müdahale etmekle suçlanan 13 tane Rus vatandaşı yargılanmıştı. Monakhov, sahte hesapların kullandığı genel kalıpları saptamak için Rus troll’lerin tweet arşivinden ve ABD’li kongre üyelerinin orijinal tweetlerinden faydalandı. Bu çalışmayla tekrarlanan kelime ve kelime çiftlerinin ABD’li kongre üyelerinin gerçek tweetlerine göre farklı olduğu saptandı. Araştırmacı, algoritmayı tespit ettiği kalıplar üzerinde denedi. Deneme sonucunda “sahte hesap tespiti” için 50 tweetin yeterli olduğu ortaya çıktı. Henüz yeni geliştirilen algoritmanın geniş ölçekte kullanılabilmesinin biraz zaman alacağı düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.