UAEA Başkanı Zaporijya Nükleer Santrali’ni ziyaret etti

Zaporijya Nükleer Santrali hakkında açıklamalar!

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Grossi, Ukrayna devlet sınırları içerisinde bulunan fakat Mart 2022’den bu yana kontrolü Rusya’nın elinde bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’ni ziyaret etti.

Ukraynalı personel tarafından işletilmeye devam eden tesis, savaşın başlamasından bu yana birçok kesinti ve hatta bombardımana maruz kalmıştı.

Zaporijya Nükleer 2

Ziyareti gerçekleştirmeden hemen önce santraldeki dengenin çok hassas olduğunu ifade eden Grossi’nin ziyaret ardından santralin güvenliğini sağlamaya yönelik çabaları olumlu karşıladığı öğrenildi.

Rus medyasının açıklamalarında, “Ziyaretinde Rafael Grossi, asıl ortak görevin nükleer güvenlik ve Zaporijya Nükleer Santralinin güvenliğinin sağlanması olduğuna dikkat çekti ve bunu başarmaya yönelik ortak çabalarımız olumlu olarak değerlendirildi.” ifadelerine yer verildi.

Rafael Grossi

Gerçekleşen mevcut ziyaret Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından beri UAEA Başkanı Grossi’nin Zaporijya Nükleer Santrali’ni dördüncü ziyaretiydi. Bu ziyaretinde Grossi’ye, Zaporijya Nükleer Santrali’nde görev yapan UAEA nükleer güvenlik uzmanlarının da eşlik ettiği öğrenildi.

Zaporijya Nükleer Santrali Direktörü Yuri Chernichiuk’un UAEA heyetine tesisin mevcut durumu hakkında bilgi verdiği iletilirken tesisin toplam altı reaktöründen beşinin soğuk kapatma modunda olduğu, birinin sıcak kapatma modunda olduğu ve çoğu santral çalışanının da ikamet ettiği Energodar şehri de dahil olmak üzere çevreye buhar ve ısı üretimine devam ettiği aktarıldı.

Zaporijya Nükleer Santrali

Zaporijya Nükleer Santrali’nin içinde bulunduğu tesisin fiziksel bütünlüğünün sağlanması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde belirlenen 5 temel ilkeye uyulduğunu gözlemlediklerini belirten Grossi, “Tesisin fiziksel bütünlüğüne ilişkin durumun nispeten istikrarlı olduğunu görüyoruz. Doğrudan saldırı veya yakınlarında bombardıman olayları daha azaldı, bu da olumlu bir gelişme, ancak yine de durumu büyük bir dikkatle takip ediyoruz.” dedi.

Ayrıca UAEA temsilcilerinin, tesisin personellerinin niteliksel ve niceliksel yapısını da değerlendirdiği öğrenildi. Daha önceden 12 bin- 15 bin kişi arasında çalışana ev sahipliği yapan tesisin şu anda 2 bin-3 bin kişi aralığında çalışanla faal hale bulunması eleştiri oklarını üstüne çekmişti. Fakat UAEA temsilcilerinin ziyareti sonrası tesis müdürü, tesiste güvenli çalışmayı sağlayacak yeterli sayıda kalifiye personelin bulunduğuna dikkat çekildiğini aktardı.

Zaporijya Nükleer

Zaporijya Nükleer Santrali, Energodar da bulunup yaklaşık 6GW kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük santrallerinden biridir. Rusya’nın Ukrayna ile savaşının başlamasının ardından tesis, 28 Şubat 2022 tarihinde Rus kontrolüne geçmişti. O tarihten bu yana Ukrayna ordusu birimleri, insansız hava araçları, ağır toplar ve çok namlulu roketatar sistemleriyle (MLRS) Energodar’daki yerleşim bölgelerini ve santral binasını yoğun ateş altına almış ve bombalamıştı.

Editör: Murat Emre Eygün
Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.