UAEA heyeti Zaporijya için harekete geçti

Ukrayna-Rusya askerleri arasındaki çatışmalar Zaporijya Nükleer Santrali yakınlarında gerçekleşmesi bölge ülkeleri tehdit etmeye devam ediyor.

Zaporijya Nükleer Santrali yakınlarında devam eden çatışmalar üzerine Uluslararası Atom Enerji Ajansı harekete geçti.

Ajans yetkilileri Ukrayna’nın ve Avrupa’nın en büyük nükleer tesisindeki güvenliği ve emniyeti kontrol altına alınması için bölgeye doğru yola çıktı.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı Başkanı Rafael Grossi tesise yapılacak ziyareti resmî Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Paylaşımda, Ajans’ın Destek ve Yardım Misyonu heyetinin Ukrayna ve Avrupa’nın en büyük nükleer tesisinin emniyetini ve güvenliğini korumak amacıyla yola çıktığına yer verildi.

Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki elektrik hatları bölgede meydana gelen yangınlar sebebiyle zarar görmüş, bundan dolayı da santralin ulusal elektrik şebekesiyle bağlantısı ilk kez kesilmişti.

UAEA ise santralde yaşanan elektrik kesintisine “santrale günün ilerleyen saatlerinde yeniden elektrik verilerek” çözüm sağlandığını açıklamıştı.

Dünya liderleri ve uluslararası toplum da Zaporijya yakınlarında yaşanan çatışmalara sessiz kalmıyor.

Nükleer santralin kontrolünü Ukrayna’ya devretmesi yönünde Rusya’ya çağrılarını sürdüren liderler, santralin hızlı şekilde UAEA müfettişleri tarafından denetlenmesini de talep etti.

Birleşmiş Milletler, UAEA müfettişlerinin santral ziyaretini kolaylaştırmak için yardım etmeyi teklif ederken, Rusya müfettişlerin tesise Ukrayna yerine Rus kontrolündeki bölge üzerinden seyahat etmesi konusunda ısrar ediyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.