Ukrayna, ABD’den Patriot talep ediyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2jts4efBVYOSKPHpMOFz2c” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Ukrayna ve Rusya arasında gerginlik artarak devam ediyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andrey Yermak, TIME’a verdiği demeçte, ABD’nin Patriot hava savunma sistemlerini Ukrayna topraklarına konuşlandırmasını istedi. Andrey Yermak en yakın Patriot hava savunma sistemlerinin Polonya’da olduğu belirterek, ”Ukrayna Rusya’ya karşı sadece kendi ülkesi için değil aynı zamanda Batı için de savaşıyor. Peki ABD Patriot bataryalarını nereye konuşlandırıyor? En yakın nokta olarak Polonya’ya. Patriotlar Ukrayna’da olmalı.” açıklamasını yaptı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Amerikan gemilerinin Karadeniz’e gelişini “provokasyon” olarak tanımlayarak, “Bir ‘kaza’ yaşanması riskinin çok yüksek. ABD, Rusya ve Kırım’dan uzak durmalı.” ifadelerini kullanmıştı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise bugün yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırması gerektiğini söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.