Ukrayna, Batı’nın yardımları olmadan maaşları ödeyemeyecek

Ukrayna ekonomik olarak iflasa doğru gidiyor!

Ukrayna’nın Birinci Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı olarak görev yapan Yulia Sviridenko, Financial Times’a verdiği röportajda, Kiev’in Batı yardımı almaması halinde 10 milyon emeklinin ve 2 milyon memurun maaşlarını ertelemeyi planladıklarını ifade etti.

Sviridenko’ya göre, Batılı ülkelerden maddi yardım gelmemesi durumunda Ukrayna’nın savunma ve borç hizmetlerine öncelik vereceğini, bu sebeple bazı ödemelerin yapılamayacağını ve ertelenmesi gerektiğini belirten Sviridenko, sosyal sektörlere yetersiz finansman sağlanması konusunda büyük bir risk bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Daha önce Ukrayna Maliye Bakanı Serhiy Marchenko da seferberliğe çağırılan 500 bin asker için parayı nereden bulacağını bilmediğini söylemişti.

Yulia Sviridenko

Aynı zamanda Yulia Sviridenko, Uluslararası Para Fonu (The International Monetary Fund, IMF) tarafından %4,5 olarak tahmin edilen gayri safi yurt içi hasıla büyümesinin 2023’te toparlanmasının ardından, dış yardımlardaki olası eksikliklerin Ukrayna ekonomisini yeniden “hayatta kalma” moduna sokacağını belirtti.

Ukrayna Ekonomi Bakanı Yulia Sviridenko, ülkenin en yakın müttefiklerinden beklenen fonların gelmemesi üzerine kamu hizmetleri ve yardımları için acilen para toplama çabasında olduklarını belirten Sviridenko, “Müttefiklerimizin desteği son derece kritik. Buna acilen ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

ukrayna abd ab kapısı AI

Ukrayna hükümeti, milyarlarca dolarlık mali yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı. Ancak ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin ABD Kongresi’nde tıkanan 60 milyar dolarlık fon talebi ve bu ay Macaristan tarafından veto edilen Avrupa Birliği’nin (AB) dört yıllık 50 milyar avroluk destek paketi, hükümetin mali sorunlarını artırdı. AB liderleri, Macaristan’ın direncini aşmak için 1 Şubat’ta tekrar toplanacak, ancak aynı zamanda Budapeşte’yi aradan çıkarıp Kiev’e 20 milyar avro aktarabilmek için alternatif planlar hazırlıyorlar.

Sviridenko, AB’nin Şubat ayında desteği onaylamasını ve fonları Mart sonuna kadar sağlamasını umduğunu, ancak aynı zamanda bunun bile yeterli olmayacağını ifade etti.

ukrayna mali açık AI

Financial Times, yayımladığı haberde hükümet harcamalarındaki ciddi kesintilerin ve hızla yükselen enflasyonun Ukrayna ekonomisine geri dönülemez zararlar vereceğini ve vergi tabanını zayıflatacağını, bunun da ülkeyi dış desteğe daha da bağımlı hale getireceğini belirtiyor.

Habere göre, Ukrayna’nın 2024 bütçesinde 41 milyar dolarlık bir açık yer alıyor ve bu açığın Batı’dan alınacak finansal destekle kapatılması planlanıyor. Buna göre, Kiev’in Avrupa Birliği’nden 18 milyar dolar, Amerika Birleşik Devletleri’nden 8,5 milyar dolar, IMF’den 5,4 milyar dolar ve kalan tutar içinse İngiltere ve diğer bankalardan yardım almayı beklediği belirtiliyor.

Daha önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ekonomisinin dış mali destekler olmadan var olamayacağını söylemişti. Putin, bütçenin dışarıdan dengeli göründüğünü ve makroekonomik göstergelerin uyumlu olduğunu, ancak bunun her ay milyarlarca dolarlık yardımlar sayesinde yapıldığını vurgulamıştı.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.