Ukrayna BDT’den gitgide uzaklaşıyor

Rusya ile ilişkileri her geçen gün daha da kötüye giden Ukrayna, BDT’den (Bağımsız Devletler Topluluğu) daha da uzaklaşıyor.

Ukrayna, Bağımsız Devletler Topluluğu’nun tüketici haklarının korunmasını konu alan bir anlaşmasından resmen çekildi. İlgili yasa Ukrayna’nın Sesi gazetesinde yayınlandı ve bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Söz konusu anlaşma 25 Ocak 2000 tarihinde Moskova’da imzalanıp 7 Mart 2002 tarihinde yürürlüğe girmişti,

Öte yandan Ukrayna birçok alanda Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan ayrı hareket ediyor olsa da topluluktan tam anlamıyla ayrıldığını söylemek mümkün değil. Topluluğun İcra Kurulu Başkanı Sergey Lebedev, Ukrayna’nın BDT’ye üyeliğinin iptali kararının resmen alınıp alınmadığına ilişkin kendisine yöneltilen soruya olumsuz yanıt verdi. 21 Nisan’da Ukrayna hükümeti, biyolojik ürünler ve hayvan haklarına ilişkin bir BDT anlaşmasından çekilmişti.

Ukrayna, SSCB dağıldığından beri topluluğun içinde yer alsa da; kurucu anlaşmayı hiçbir zaman onaylamadı. Ayrıca Ukrayna, 2018 yılından beri topluluğun hiçbir yasal organındaki çalışmalara katılmadı. Geçen senenin Mart ayında ise Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, ülkenin Devletler Topluluğu’ndan çekilmesi yönünde karar verdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.