Ukrayna direnişine devam ediyor

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Ukrayna ordusu ise tüm gücüyle direnmeyi ve Rus tarafına ağır kayıplar yaşatmayı sürdürüyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Rus ordusunun 24 Şubat-6 Haziran döneminde verdiği kayıplarına ilişkin bilgiler yer aldı.

Açıklamada, Rus ordusunun son bir günde 100 asker, 3 insansız hava aracı, 1 uçak, 1 helikopter, 5 tank, 4 top ve 8 zırhlı aracını kaybettiği, Ruslara ait 1 hava savunma sistemi ile 3 seyir füzesinin de imha edildiği kaydedildi.

Savaşın başlamasından bu yana ise Rus ordusunun toplam 31 bin 250 askerini kaybettiği, Ruslara ait 211 uçak, 176 helikopter, 1386 tank, 3 bin 400 zırhlı araç, 690 top, 207 roketatar ve 96 hava savunma sisteminin imha edildiği belirtilen açıklamada, Rus güçlerine ait 2 bin 395 araç, 13 gemi ve hafif sürat teknesi ile 551 insansız hava aracının da yitirildiği ifade edildi. Ayrıca Rusların fırlattığı 125 seyir füzesi ile 96 hava savunma sisteminin de Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildiği aktarıldı.

Açıklamada, ayrıca Slavyansk yönünde saldırılarını sürdüren Rus birliklerinin en çok kaybını bu bölgede verdiği kaydedilirken, Rus ordusunun Slobojanskiy ve Donetsk yönlerinde uzaktan ateş etmeye devam ettiği, Harkiv yönünde savunmaya geçtiği, Liman yönünde ise Svyatogirsk kasabasına saldırılarını sürdürdüğü vurgulandı.

Ukrayna Ulusal Polisi’nden yapılan açıklamada da Rus ordusunun son bir günde Donetsk bölgesindeki 7 kasabaya çoklu roket sistemini de kullanarak 11 kez saldırı düzenlediği kaydedilirken, henüz sayısı bilinmeyen ölen ve yaralananların olduğu bu saldırı sonucunda 26 bina ve 10 evin yıkıldığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart’ta yapılan açıklamada, Ukrayna’da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.