Ukrayna, doğu sınırında taarruza devam ediyor

Ukrayna’nın doğusunda, Ukrayna yönetimi ve ayrılıkçılar arasında yükselen gerginlik devam ediyor. 

Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) Temsilcisi, Ukrayna’nın Donetsk’i Horlivka kentinden ateşlenen havan toplarıyla vurduğunu söyledi.

DHC temsilcisi, Ukrayna güçlerinin 120mm kalibrelik 15 havan topunu Donetsk’i hedef alarak ateşlediğini aktardı.

Gazeta.ru’nun haberinde sabah saat 05.30’da Ukrayna’nın, Gagarin mayın arazisine ateş açtığı belirtilirken Luhansk Halk Cumhuriyeti (LHC) Başkanı Leonid Paseçnik’in şubat ayından bu yana Ukrayna’nın LHC’ye yönelik saldırılarının 5 kat arttığına yönelik ifadesine atıfta bulunuldu.

Ayrıca Paseçnik tarafından yapılan açıklamada içinde bulunulan durumun tam anlamıyla bir iç savaş olduğu ifade edilirken, hem Luhansk hem de Donetsk vatandaşlarının hukukî olarak Ukrayna vatandaşı olduklarının ve Ukrayna’nın “yalnızca birtakım politik anlaşmazlıkları dayanak göstererek” kendi halkına ateş açtığının altı çizilmişti.

Öte yandan bu haftanın başlarında, Luhansk Halk Cumhuriyeti Halk Milisleri sözcüsü Ivan Filiponenko tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna ordusunun Donbas’taki temas hattının yakınlarına 500 mayın yerleştirdiği vurgulandı.

Haber metninde bahsi geçen gelişmelerin 27 Temmuz 2020 tarihinde yapılan kapsamlı ateşkes anlaşmasının gölgesinde gerçekleştiğine ayrı bir parantez açılırken, söz konusu anlaşma uyarınca temas hattı yakınlarında insansız hava araçları kullanımının, her türlü saldırı, keşif ve sabotaj faaliyetinin ve sivil nüfusun bulunduğu bölgelere veya bölge yakınlarına silah yerleştirilmesinin yasak olduğu hatırlatıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.