Ukrayna ele geçirilen Rus tanklarını Rusya’ya karşı kullanacak

Ukrayna, ele geçirdiği Rus askeri araçlarını Rusya’ya karşı kullanacak.

Ukrayna’nın savunma sanayiinden sorumlu devlet şirketi Ukroboronprom, ele geçirilen Rus tank ve zırhlı araçlarını onarıp Rusya’nın işgaline karşı kullanılmak üzere Ukrayna ordusuna teslim edecek.

Şirket tarafından 1 Mart 2022 tarihinde yapılan açıklamada, ele geçirilen Rus askeri araçlarının onarımı ve orduya teslimi konusunda Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ile anlaşmaya varıldığı ifade edildi.

Ukrayna ordusu, Rus işgalinin başladığı 24 Şubat tarihinden bu yana çok sayıda Rus tank ve zırhlı aracını ele geçirdi. Sosyal medyada yayınlanan bazı raporlar, bu sayının 500’ü aştığını iddia ediyor. Bunun en büyük sebebinin ise Rus askerlerinin Ukrayna topraklarında yakıt ikmali yapamamasından dolayı olduğu söyleniyor.

Ukrayna, eski bir Sovyet ülkesi olmasından dolayı envanterinde büyük ölçüde Sovyet döneminden kalma zırhlı araç ve T-72 Ana Muharebe Tankı bulunduruyor. Bu durum Ukrayna için ele geçirilen Rus araçlarının onarılmasında büyük kolaylık sağlıyor.

Bunun yanı sıra Ukroboronprom’un uluslararası müşteriler için Sovyet menşeli araçlarının onarımını bir hizmet olarak sunması, bu durumu kolaylaştıran başka bir etken olarak gözüküyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.