Ukrayna: Rusya, Donbas’taki durumu tırmandırıyor

Rusya’nın Donbas bölgesinde siyasi parti ofisi kurma niyeti üzerine Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın “bölgede durumu kızıştırma” çabalarını devam ettirdiğini ileri sürdü.

Unian tarafından yapılan habere göre Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “A Just Russia – Patriots – For Truht Partisi’nin temsilci ofisinin Donetsk ve Luhanks bölgelerinde açılması niyetinin, Rusya’nın işgal altındaki bölgelerde durumu tırmandırdığının başka bir kanıtı olduğunu değerlendiriyoruz.” denildi. Kremlin tarafından kurulan A Just Russia – Patriots – For Truht Partisi, yönetilen muhalefet” nitelendirmesiyle de anılıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada Rusya yetkililerin Minsk anlaşmalarını açıkça ihlal ettiklerine değinildi. Aynı zamanda Rusların, hükümet kontrolünde olmayan Donbas bölgelerini (Donetsk ve Luhanks) kendi siyasi ve politik alanlarına çekmek için sarf ettikleri çabaya dikkat çekildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu’nu Ukrayna’nın egemenliğine saygı göstermeye ve iki ülke arasındaki silahlı çatışmanın son bulması için yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.