Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş yeni bir döneme giriyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı’ndan serzeniş dolu açıklamalar!

Avrupa kıtasında havaların soğuması ile birlikte, Nisan ayından beri beklenen ‘’Ukrayna karşı saldırısı’’ 2024 yılının baharına ertelenmiş gibi görünüyor.

Başkan Zelensky’e göre kış mevsimi, savaşı daha karmaşık bir hale getirirken, bütün dünyanın dikkati İsrail’in Gazze’ye yönelik işgaline çevrilmiş durumda.

Başkan, Ukrayna savaşının İsrail’in işgal girişimi nedeniyle gölgelenmesinden ve önemini kaybetmesinden korkuyor. 

ukrayna kış

Zelensky, Ukrayna’nın giriştiği son karşı saldırının silah ve asker eksikliği nedeniyle beklenen sonucu elde edemediğini itiraf etti. Başkan; ‘’istenen sonuçları elde etmek için yeterli gücümüz yok. Ancak bu durum pes etmemiz ve teslim olmamız gerektiği anlamına gelmiyor’’ dedi. Savaşın başarısına olan inancını şu cümleyle ifada etti; ‘’Bizim olan için savaşıyoruz’’ 

Ukrayna’nın karşı saldırıyı başarıya götürememesi nedeniyle bu güne kadar Ukrayna’ya yardım yapan ülkelerin çoğu meclislerinde yapılacak yardımların akıbetini sorguluyor. Örneğin ABD’de yakın zamanda yapılan bir ankete göre, vatandaşların neredeyse yarısı Ukrayna’ya gereğinden fazla para harcandığını düşünüyor. Haliyle halkta gelişen bu kanaat yüzünden, Cumhuriyetçilerin gönderilen yardımlara karşı aldığı tutumun sertleşeceği ön görülüyor. 

Başkana göre Ukrayna tüm aksaklıklara rağmen, Rusya tarafından işgal edilen pek çok bölgeyi geri almaya başardı ve Rusya’nın Karadeniz’deki yeteneklerini zayıflattı.

Zelensky, dünyanın en iyi ikinci ordusuna karşı savaştıklarının altını çizerek; ‘’İnsanları kaybettiğimiz için savaşın gidişatından memnun değilim. İstediğimiz silahların hepsini alamadık ama çok fazla şikâyet edemem’’ dedi.

ukrayna kış 2

Ukrayna, sık sık silah ve mühimmat eksikliğini gidermek için yürütülen diplomasi trafiği ve açıklamalar ile gündeme geliyor.

Ülke, devam eden savaşın gölgesinde, önümüzdeki yıl bir de seçim süreci geçirecek. Cumhurbaşkanı’nın beş yıllık görev süresi bu yıl doluyor ve Mart 2024’te seçimlerin yapılması gerekiyor. 

Oysa Ukrayna’da halk, Rusya’nın enerji alt yapısını hedef alması sebebiyle de zor günler geçiriyor. Bu noktada hatırlatmak gerekir ki; sadece 25 Kasım gününde, Rusya tarafından İran yapımı 75 adet Şahed İHA saldırısına maruz kaldı.  

Zelensky, gelecek yıl başkanlık seçimleri yapmaya hazır olduğunu söyledi. Ancak ona göre Ukraynalıların çoğu böyle bir savaş ortamında yapılacak seçimlerin tehlikeli ve anlamsız olduğuna inanıyor.

Ukrayna Anayasasına göre ülkede sıkıyönetim varken seçim yapılması mümkün olmadığı gibi sıkıyönetim altında anayasa da değiştirilemez. Bu bağlamda Ukraynalı yetkililer, zaman zaman savaş zamanında özgür ve adil seçimlerin düzenlenmesi konusunda zorlukların bulunduğunu dile getiriyor. Milyonlarca Ukraynalı seçmen yurt dışında veya Rusya’nın işgal ettiği bölgelerde yaşıyor.

Bütçesinin ülke GSYİH’sının yüzde 22’sini savunma ve ulusal güvenliğe harcamasını öngören Ukrayna ekonomisi, tıpkı vatandaşlarının günlük yaşamları gibi sonu görünmeyen bir savaş etrafında yeniden yapılanıyor.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.