Ukrayna, tahıl koridorunu koruma amacıyla yeni gemiler alacak

Ukrayna, tahıl koridorunun güvenliği için adımlar atmaya çalışıyor!

Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya başlattığı saldırılar sonrasında Ukrayna’nın Karadeniz limanlarındaki gemiler bir süre çıkış yapamadı. Bundan dolayı küresel bir gıda krizi yaşanmaması için “tahıl koridoru” oluşturuldu. 

Tahıl koridoru anlaşması, İstanbul’da 22 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalandı. 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, bir “tahıl koridoru’’ yaratılmasını yılın en büyük başarılarından biri olarak görüyor. Ukrayna donanması da bu koridoru kullanan yük gemilerinin güvenliğini sağlamak için çalışıyor.

A392_Tahil-Koridoru-Antlasmasi-kapakgorseli--1024x670

Zelensky, Rusların denizdeki mayın tehdidine karşı ihtiyaç duyulan mayın tarama gemilerinin hâlihazırda Ukrayna’ya nakledildiğini vurguladı. Ayrıca Odessa bölgesinin hava sahasının da ek hava savunma sistemleriyle çok güçlü bir şekilde korunacağını belirtti. Odessa bölgesi ve özellikle Odessa limanı sık sık Rusların İHA ve seyir füzelerinin hedefi oluyor.

b2b9b77-new-project--11-

Ukrayna donanması, Rusya tarafından denize bırakılacak mayınlara karşı tam donanımlı bir filo oluşturmayı planlıyor. Özellikle sivil taşımacılığın güvenliğini sağlamak için bu tür gemilere çok ihtiyaç duyuluyor. Şu anda Ukrayna Deniz Kuvvetleri envanterinde, geçici olarak Birleşik Krallık’ta bulunan, Sandown sınıfı “Chernihiv” ve “Cherkasy” olmak üzere iki adet mayın tarama gemisi bulunuyor.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neizhpapa’ya göre bu gemiler Karadeniz’de mayına karşı sivil gemilerin güvenliği ve deniz mayınlarının temizlenmesi operasyonlarına ilk katılacak gemiler olacak.

cherkasy chernihiv

Buna karşılık Hollanda, Ukrayna’nın mayın tarama faaliyetlerine destek olmak için iki adet Alkmaar sınıfı mayın tarama gemisini Ukrayna’ya devredecek. Ukrayna Donanmasının bu gemileri 2025 yılında teslim alması bekleniyor. Teslimat ile ilgili kararı Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren Mart ayında Odessa’da düzenlenen bir bilgilendirme toplantısı sırasında vermişti. Hollanda ve Belçika da bu gemilerin işletilmesi için Ukraynalı denizcilere eğitim de verecek.

M_853_Haarlem_Bergen_Norway_2009_2-scaled-1-2048x1362

Karadeniz’e kıyısı olan diğer ülkeler de Rusya – Ukrayna savaşı yüzünden ticareti olumsuz etkileyen Karadeniz’deki mayınlar konusunda ciddi işbirliği ortaya koyuyor. Türkiye, Bulgaristan ve Romanya heyetlerinin yer aldığı Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu (MCM BLACK SEA) Toplantısı’nın üçüncü turu 22-23 Kasım 2023 tarihlerinde Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.