Ukrayna ve Kanada güvenlik anlaşması imzaladı 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Kanada Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı ortak bildiride, “Bu görüşmeler, Temmuz 2023’teki NATO Zirvesi sırasında kabul edilen G7 Ukrayna’ya Destek Ortak Bildirisi doğrultusunda Kanada’nın Ukrayna’ya yönelik uzun vadeli güvenlik taahhüdünün geliştirilmesinde ileriye doğru atılmış çok önemli bir adımdır. Kanada, ortakları ve müttefikleriyle birlikte, Ukrayna ile birlik içinde durmaya kararlıdır ve ne kadar sürerse sürsün Rus saldırganlığına karşı mücadele eden Ukrayna halkına verdiği destekten taviz vermemektedir.” ifadeleri yer aldı. 

Ortak bildiride ayrıca, “Geçen hafta yapılan görüşmelerde Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Mykola Tochytskyi, Rusya’nın Ukrayna’yı tam kapsamlı işgaline yanıt olarak Kanada’nın desteği ve yardımını takdir ettiğini ifade etti. Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Bakan Yardımcısı ve Kanada Küresel İlişkiler Siyasi Direktörü Heidi Hulan, Kanada’nın Rus saldırganlığını caydırmak için Ukrayna’nın yanında durmaya kararlı olduğunu vurguladı. İkili, temel öncelikleri ve tematik işbirliği alanlarının yanı sıra müzakere sürecinin gelecekteki adımlarını tartıştı.” açıklaması bulundu. Kanada 2

Ayrıca, G7 ülkeleri, Ukrayna’ya güvenlik taahhütleri konusunda da adım attı. Bu taahhütler, Ukrayna’nın endüstriyel altyapısının kalkınmasına destek, eğitim ve eğitim tatbikatları, istihbarat paylaşımı ve işbirliği, siber savunma, hibrid tehditlerle mücadele gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor. 

G7 ülkeleri, Ukrayna’nın ekonomik istikrarını ve dayanıklılığını artırmak için teknik ve mali destek sağlama sözü de verdi. Ayrıca, Ukrayna’nın gelecekte Avrupa-Atlantik topluluğuna üyelik yolunda ilerlemesi için destek sağlanacağı belirtildi. 

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.