Ukrayna’daki nükleer santral büyük risk altında

Savaş sahasının yakındaki santral için tehlike çanları çalıyor!

Zaporijya Nükleer Santrali (ZNPP), Ukrayna’da yer alan Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise en büyük 10 nükleer santralinden biridir. Santral, 2022 yılında Ukrayna – Rusya savaşı başladıktan kısa bir süre sonra savaş alanın ortasında kalmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından hazırlanan 26 Kasım 2023 tarihli raporda, Rus işgali altındaki santralin emniyet ve güvenliği hakkında yer alan detaylar, gündemde pek yer bulamayan yeni bir tehlikeyi açığa çıkarıyor.

Rus işgalindeki santralde çalışan işçilerin paylaştığı bilgilere dayanan haberlerde, tesisin 100 kilometre kuzeyinde meydana gelen bir kısa devre, tesisin 750 kilovoltluk (kV) elektrik hattıyla bağlantısını kaybetmesine neden oldu. Bu hattın, savaştan önce var olan dört hatdan geriye kalan tek hat olduğu belirtiliyor.

znpp-1

Santral çalışanları, söz konusu hattı onardıklarını ancak ne zaman yeniden bağlanacağının belli olmadığını söylüyor. Tesis, şu anda sadece 330 kV’luk yedek güç hattından elektrik temin ediyor. Santralin reaktörlerini soğutabilmesi için ise kesintisiz elektrik enerjisi gerekiyor. 

Ayrıca santralin cephe hattındaki konumu yüzünden, yaşanan bombardıman ve saldırılardan dolayı hasar alma riski de bulunuyor.

Bu risk hususunda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Genel Müdürü Rafael Mariano Grossi, The Guardian’a açıklamalarda bulundu. Grossi, “Başkan Zelensky bana burayı doğrudan bombalamayacakları ya da saldırmayacakları konusunda bizzat güvence verdi” dedi. Başkan, nükleer santralin geri alınması konusunda kendisine “diğer tüm seçeneklerin masada olduğunu” söylediğini de ekledi.

mariano grossi

Ayrıca IAEA, Eylül 2022’den bu yana tesise denetleme ekipleri gönderiyor. Ancak tesisteki Rus yöneticiler, denetleme ekiplerinin birimlere erişimine tam manasıyla izin vermiyor.

Grossi, nükleer santral çevresindeki askeri faaliyetlerin yoğunlaşmasının nükleer güvenlik açısından ciddi riskler oluşturduğu konusunda savaşın başından beri defalarca uyarılarda bulundu. Erişim ve güvenlikle ilgili zorluklara rağmen müfettişlerinin güvenlik değerlendirmeleri yapabildiğini söyledi.

Grossi, “Ön cepheyi üç kez geçmek zorunda kaldım ve bir diplomat olarak kariyerimde bunu yapmayı beklemiyordum.” dedi.

nova kakhovka

Ukrayna, çevresel tehditler konusunda Haziran ayında Nova Kakhovka Barajı’nın yıkılması ile gündeme gelmişti. Kriz ve felaketler sırasında veri sağlayıcılığı yapan REACH adlı insani yardım örgütü; barajın yıkılmasıyla tarım, insan sağlığı ve doğal yaşamın gördüğü zararın kısa, orta ve uzun vadedeki etkilerini içeren tespitlerde ve uyarılarda bulunmuştu.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.