Ukrayna’nın Luhansk’taki son kalesi düştü

24 Şubat tarihinden itibaren devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler sonuç vermiyor.

Ukrayna ordusu ise tüm gücüyle direnmeyi ve Rus tarafına ağır kayıplar yaşatmayı sürdürüyor. Rusya ise Ukrayna’nın direnişine kayıtsız kalmıyor ve tüm gücüyle saldırılarına devam ediyor.

Rus birlikleri geçen ay Ukrayna’nın doğusunda Luhanks bölgesindeki Severodonetsk’te kontrolü sağladığını açıklamıştı.

Lısıçansk, sanayi bölgesi Donbas’ın bir parçası olan Luhansk’ta Ukrayna’nın elinde kalan son şehirdi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Lısıçansk şehrinin düştüğünü açıklamasının ardından Rusya Luhansk bölgesinin tamamına egemenlik sağlamış oldu ve Rusya’nın batıya doğru ilerlemesi kolaylaştı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Luhansk Halk Cumhuriyeti birlikleriyle beraber Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesinde bulunan Lısıçansk şehrini ele geçirdiklerini duyurmuştu.

Şehrin düşmesinin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy açıklama yaparak şehri geri alacaklarını söyledi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, “Lısıçansk için verilen yoğun çatışmaların ardından, Ukrayna Savunma Güçleri ellerindeki mevkilerden ve hatlardan çekilmek zorunda kaldı.” açıklamasında bulundu.

Lısıçansk şehrinin kaybedilmesinin ardından konuya ilişkin bir açıklamada Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’den geldi.

Zelenskiy: “Ordumuzun komutası, düşmanın ateş üstünlüğünün en yüksek olduğu cephenin belli noktalarından insanları çekiyorsa, özellikle bu Lısıçansk için geçerli ve tek bir anlama gelir. Modern silah arzındaki artış sayesinde taktiklerimiz sayesinde geri döneceğiz. Ukrayna hiçbir şeyden vazgeçmiyor.” ifadesini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.