Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın kardeşinin gözaltında olduğu iddiası

ABD merkezli Washington Post gazetesinin haberine göre, Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın kardeşi Prens Hamza bin Hüseyin ve 20 kişi “ülkenin istikrarına tehdit olduğu gerekçesiyle” gözaltına alındı.

Prensin, başkent Amman’daki Sarayı’nda tutulduğu aktarılırken, gözaltına alınanlar arasında ülkenin güvenlik teşkilatından kişiler olduğu ifade edildi.

Ürdün resmi ajansı PETRA’da yer alan haberde ise Prens Hamza’nın gözaltına alındığı ya da ev hapsinde tutulduğu iddiaları yalanlandı.

Daha önce PETRA’da yer alan haberde eski Kraliyet Divanı Başkanı Basım İbrahim Avadallah ve bazı kişilerin gözaltına alındığı aktarılmıştı.

Ürdün’ün gözaltılar sonrası İsrail’e “durum kontrol altında” mesajı gönderdiği ileri sürüldü

Ürdün yönetiminin, ülkede çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına ilişkin haberlerin ardından İsrail’e durumun kontrol altında olduğu yönünde mesaj gönderdiği iddia edildi.

İsrailli gazeteci Barak Ravid, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ürdün’de çok sayıda kişinin gözaltına alındığı yönündeki haberlerin ardından Ürdün ordusundan yetkililerin İsrailli mevkidaşlarına bir mesaj gönderdiğini öne sürdü.

Ravid, söz konusu mesajda Ürdün Krallığının istikrarına yönelik herhangi bir tehdit bulunmadığı ve durumun kontrol altında olduğu ifadesine yer verildiğini aktardı.

Washington Post gazetesi, Ürdün’de “ülkenin istikrarına tehdit oluşturduğu gerekçesiyle” 20 kişinin gözaltına alındığını ve Kral 2. Abdullah’ın kardeşi Prens Hamza bin Hüseyin’in de Amman’daki evinde gözetim altında tutulduğunu ileri sürmüştü.

Ürdün resmi ajansı PETRA’da yer alan haberde ise Prens Hamza’nın gözaltına alındığı ya da ev hapsinde tutulduğu iddiası yalanlanmıştı.

ABD yönetiminden Ürdün Kralı 2. Abdullah’a tam destek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ürdün’deki gelişmeleri yakından izlediğini belirterek “Kral Abdullah ABD’nin kilit bir ortağıdır ve tam desteğimize sahiptir.” açıklamasını yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Ürdün’de eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin’in de arasında olduğu bazı üst düzey kişilerin “güvenlik” nedenleriyle gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Price, açıklamasında, “Ürdün’deki gelişmeleri yakından izliyoruz ve Ürdünlü yetkililerle temas halindeyiz. Kral Abdullah ABD’nin kilit bir ortağıdır ve tam desteğimize sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Arap dünyasından Ürdün’e “ülkenin güvenliği için alınan tüm kararlarda yanındayız” mesajı

Filistin, Mısır, Irak, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), ülke güvenliği ve istikrarının korunması için alınan tüm kararlarda Ürdün’ü desteklediğini açıkladı.

Ürdün’de eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin’in de arasında olduğu bazı üst düzey kişilerin “güvenlik” nedenleriyle gözaltına alınmasının ardından Arap dünyasından Ürdün’e destek mesajları geldi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan habere göre, Devlet Başkanı Mahmud Abbas, yaptığı yazılı açıklamada, Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın, ülkesinin güvenliği ve istikrarı için aldığı kararlarda yanında olduğunu bildirdi.

Açıklamada, Kral Abdullah liderliğindeki Ürdün’ün bu krizin üstesinden geleceği vurgulandı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ürdün’ün güvenlik ve istikrarının, Mısır ve Arap ulusal güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulanarak Kral Abdullah’a, ülkesinin güvenlik ve istikrarını koruması için tam destek verildiği belirtildi.

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ürdün’ün güvenliği ve istikrarı için atılan adımlara destek verildiği ifade edilerek “Irak hükümeti, Kral 2. Abdullah liderliğinde Ürdün’ün güvenliği, istikrarı ve kardeş halkın yüksek çıkarı için atılacak adımların yanında duruyor.” denildi.

Açıklamada, “Ürdün’ün güvenliği ve istikrarı Irak’ın güvenlik ve istikrarı demektir.” ifadesine yer verildi.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Ürdün Kralı Abdullah ve Veliaht Prens Hüseyin bin Abdullah’ın ülkenin güvenliği için attığı adımların desteklendiği belirtilerek “Ürdün’ün güvenlik ve istikrarı, Kuveyt’in güvenlik ve istikrarı demektir.” ifadesi kullanıldı.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife de yayımladığı yazılı açıklamada, Kral Abdullah’ın Ürdün’ün güvenliği için attığı adımlara ve aldığı kararlara tam destek verdiğini belirtti.

Lübnan’da hükümeti kurmakla görevli eski Başbakan Saad el-Hariri de Ürdün’ün güvenliğinin, Arap dünyasının güvenlik ve barışının temelini oluşturduğuna dikkati çekerek Kral Abdullah’ı aldığı kararlarda desteklediğini söyledi.

İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin, Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan açıklamasında, Kral Abdullah ve Veliaht Prens Hüseyin bin Abdullah’ın, ülkenin güvenliği için aldıkları tüm karar ve uygulamalarda yanlarında olduğunu kaydetti.

KİK Genel Sekreteri Nayif el-Hacraf da kardeş ülke Ürdün ile KİK arasında güçlü bağların olduğuna ve Ürdün’ün güvenliğinin KİK’in güvenliği sayıldığına işaret ederek Ürdün Kralı’nın güvenlik ve istikrarın korunması için attığı tüm adımlara destek verildiğini belirtti.

Suudi Arabistan yönetimi de ülke güvenliğini korumak için alınan her türlü kararda, Ürdün’ün yanında olduğunu açıklamıştı.

Ülkede bazı üst düzey kişilerin “güvenlik” nedenleriyle gözaltına alınmasının ardından Kral Abdullah’ın kardeşi Hamza bin Hüseyin’in avukatı BBC’ye video kaydı göndermişti.

Hamza bin Hüseyin video kaydında, ev hapsine alındığını açıklayıp yönetimi yolsuzluk ve beceriksizlikle suçlamıştı.

Hamza bin Hüseyin, videoda, “Bu sabah Ürdün Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı beni ziyaret etti ve bana dışarı çıkmama, insanlarla iletişim kurmama veya onlarla görüşmeme izin verilmeyeceğini bildirdi. Gerekçe olarak da bulunduğum toplantılarda veya yaptığım sosyal medya ilişkili ziyaretlerde hükümete veya Kral’a yönelik eleştiriler olması gösterildi.” demişti.

Yönetimi eleştiren Hamza bin Hüseyin, “Yönetimdeki bozulmanın, yolsuzluğun ve son 15-20 yıldır yönetim yapımıza hakim olan ve daha da kötüye giden yetersizliğin sorumlusu ben değilim. Halkın kurumlarına olan inanç eksikliğinin sorumlusu ben değilim. Zorbalığa maruz kalmadan, tutuklanmadan, taciz edilmeden ve tehdit edilmeden konuşulamayacak veya bir şey hakkında fikir beyan edilmeyecek bir noktaya gelindi.” ifadelerini kullanmıştı.

Prens Bin Hüseyin, 1999-2004 yıllarında Veliaht Prenslik yapmış ancak daha sonra bu makama, Kral 2. Abdullah’ın büyük oğlu Hüseyin bin Abdullah geçmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.