Uyuşturucu, Taliban’ın birincil gelir kaynağı olmaya devam ediyor

Dünyanın en büyük afyon ihracatçısı olan Afganistan’da uyuşturucu, birçok resmi ve gayri resmi örgüt gibi Taliban’ın da en önemli finans kaynağı olarak konumlanıyor.

ABD’ye bağlı Afganistan’ın Yeniden İnşası Özel Başmüfettişliği (SIGAR) tarafından yayımlanan rapora göre, Taliban sahip olduğu toplam paranın yüzde 40 ila 60’ını uyuşturucu ticaretinden elde ediyor.

Taliban saha faaliyetlerini sürdürülebilir kılmak için uyuşturucuyu birincil araç olarak görüyor. Bu bağlamda SIGAR raporunda, BM verilerine de atıfta bulunularak 2018 Haziran ile 2019 Haziran arasında geçen bir yıllık periyot içinde Taliban’ın, uyuşturucu trafiğinden 400 milyon dolar kazanç sağladığı belirtildi.  

SIGAR’a göre Taliban artık uyuşturucu üretiminin tüm detaylarına sahip ve kapsamlı bir kontrol mekanizmasını oluşturmuş durumda ve bu nedenlerden dolayı Taliban, raporlananlardan çok daha fazla narkotik gelirine sahip oluyor. Raporda, Taliban’ın diğer önemli gelir kaynaklarının yasadışı değerli madenlerin çıkarılıp satılması, gasp ve yurt dışı bağışları olduğu ifadeleri yer aldı.

Taliban kanadı bu iddiaları her ne kadar reddetse de; BM ve çeşitli bağımsız kuruluşların araştırmaları, Afganistan’da bulunan hemen her grubun uyuşturucuyu en kolay kazanç kapısı olarak gördüğünü ve hükümetin de bu konuda ciddi bir mücadele başlatmadığını ortaya koyuyor. Bugün, dünya afyon üretiminin yüzde 90’ından fazlasına kaynaklık eden Afganistan’da uyuşturucu kullanan insan sayısının yaklaşık 3 milyona ulaştığı aktarılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.