Uzaya turist gönderme projesindeki yeni gelişmeler

Geçen aylarda SpaceX, Uzay’a turist gönderme fikri üzerine çalışmalara başlamıştı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 2 ay geçiren NASA astronotları, 2 Ağustos tarihinde Dünya’ya geri dönmüştü. SpaceX’in bu planda belirlediği ikinci görev, astronotları düzenli bir şekilde Uzay’a gönderip geri getirmek olmuştu. Planın en son aşamasında ise nihai hedef için faaliyete geçilecek ve Uzay’a Dünya’dan turist taşıma işlemleri başlayacak.

Fırlatma ertelendi

14 Ağustos günü NASA, ilk kez gerçekleştirilecek SpaceX kabin mürettebatı görevinin, istasyona uçan diğer Uzay araçlarına yer temin etmek için ekim ayına ertelendiğini duyurdu.

Kuruluş, 23 Ekim’den daha erken bir tarihte Crew-1 fırlatmasının gerçekleşmeyeceğini bildirdi. Fırlatmada 3 tane NASA astronotu ve JAXA kuruluşundan bir Japon astronot olacak. “Crew Dragon” isimli Uzay aracıyla yolculuk yapacak olan astronotlar ISS’ye (Uluslararası Uzay İstasyonu) gönderilecek. Daha önce NASA tarafından verilen bilgilendirmede fırlatmanın eylülde gerçekleşeceği söylenmişti ancak NASA Yöneticisi Jim Bridenstine 7 Ağustos’ta yaptığı bir açıklamada işlemin ekim ayına kayabileceğini belirtti.

Space News’ün haberine göre bu erteleme ISS’deki Uzay aracı trafiğinden kaynaklanıyor. Crew-1 görevinin devam edebilmesinin, Crew Dragon Uzay aracının sertifikasının devam etmesine bağlı olduğu biliniyor. NASA Mürettebat Ekibi Programı Yöneticisi Steve Stich, nihai sertifika görüşmesinin ağustos başı veya eylül sonu gibi yapılacağını bildirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.