Viktor Orban, Ukrayna politikası sebebiyle AB’ye rest çekti

Viktor Orban’dan AB’ye Ukrayna resti!

POLITICO tarafından iddia edilen mektuba göre, Viktor Orban AB’nin Kiev’e yönelik stratejisini gözden geçirmediği takdirde, Avrupa Birliği’nin Ukrayna’ya sağladığı tüm yardımları ve gelecekte ülkenin birliğe katılmasını engellemekle tehdit ediyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’e hitaben yazıldığı bildirilen mektupta Macar lider, Aralık ayındaki Brüksel’de liderler zirvesinde bu “stratejik tartışma” yapılmadan Ukrayna’ya fon sağlanması, AB’ye katılım müzakerelerinin başlatılması ya da Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulanmasına ilişkin bir karar alınamayacağını belirtiyor.

İddiaya göre Orban ayrıca, Kiev’e askeri yardımın büyük bir kısmını sağlayan ABD’nin gelecekte destek sağlamaya devam edemeyebileceği bir dönemde Avrupa’nın neden Ukrayna’yı desteklemeye devam etmesi gerektiğini de soruyor.

Mektupta Orban’ın, “Avrupa Konseyi, AB’nin Ukrayna’daki stratejik hedeflerinin uygulanabilirliği konusunda samimi ve açık bir tartışma yürütmelidir. Bu hedefleri hala gerçekçi bir şekilde ulaşılabilir görüyor muyuz? Bu strateji ABD’nin güçlü desteği olmadan sürdürülebilir mi? ABD’nin desteğinin devam edeceğine kesin gözüyle bakabilir miyiz? Savaş sonrasında Avrupa’nın güvenlik mimarisini nasıl tasavvur ediyoruz?” şeklinde sorular sorduğu ifade ediliyor.

orban ve avrupa

Orban’ın mektubu sonrasında zaten Macaristan’ın 13 milyar Euro’luk AB fonunu geciktirmesi sebebiyle gergin olan Budapeşte ile Brüksel arasındaki ilişkilerin uzun süreli anlaşmazlığa dönme riski artıyor. Söz konusu fonun gecikmesine neden olarak Macaristan, AB’nin “hukukun üstünlüğü standartlarına aykırı davranmasını” göstermişti.

İddia edilen mektuba göre, doğrudan ifade etmemekle birlikte Orban, Budapeşte yönetiminin veto yetkisini kullanarak Ukrayna için planlanan 50 milyar Euro’luk yardımı engelleyebileceğini ima ediyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir AB diplomatına göre Orban, (Macaristan’ın 13 milyar Euro borcunun unutulması için) Avrupa Komisyonu üzerinde baskı kurma stratejisi yapıyor ve Ukrayna ile ilgili tüm karar alma sürecine “bubi tuzağı” kuruyor. Diplomat, “Bu Macaristan için bir tarafsızlık meselesi değil, bu bir koz meselesi.” dedi.

Macaristan’ın gerilimi tırmandırması ve Aralık ayında yapılacak AB liderler zirvesini kaçırma tehdidinde bulunması sonucu bazı ülkeler Budapeşte yönetimini atlatmanın ve Kiev’e yardım akışını sürdürmenin yollarını aramaya başladı bile.

Ancak Macaristan’ı devre dışı bırakmanın AB’nin birliğini korumak adına iyi bir fikir olmadığını dile getiren diplomat, “Bunu yapmak, Ukrayna’ya destek için sahip olduğumuz tek Avrupa mekanizmasını baltalayacaktır.” dedi.

Macaristan’ın veto etmesi durumunda AB’nin bir diğer seçeneği de zamanın işlemeye devam etmesine izin vermek ve Budapeşte’ye yönelik mali şartları sıkılaştırıp Ukrayna’ya uyum sağlamasını gerçekleştirmek olacaktır.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.