Xiaomi’nin robot köpeği CyberDog tanıtıldı

En Son Haberin aktardığına göre robotik cihazlar üreten teknoloji şirketleri arasına Xiaomi de katıldı. Şirket, robot köpek Spot’a oldukça benzeyen CyberDog robotunu tanıttı.

Nvidia’nın Jetson Xavier çipine sahip olan Cyberdog, gelişmiş yapay zeka ile birçok engelin üstesinden kolaylıkla gelebiliyor. Çevresindeki olayları kolayca anlayan ve buna göre davranan köpek, sahibinin komutlarını sorunsuzca yerine getirebiliyor.

Saniyede 3,2 metre yol katedebilecek hızda koşabilen CyberDog, üzerinde bulunan sensörler sayesinde çevresindeki engelleri kolayca algılayıp buna göre hareket ediyor. Komutları yerine getirebilmek için üzerinde 6 adet mikron bulunan robot köpek, kamerasına kaydettiği görüntüleri 128 GB’lık dahili hafızasına kaydediyor.

Xiaomi, ilk etapta Xiaomi hayranları, mühendisleri ve robotik meraklıları için robot köpekten yalnızca 1.000 adet üretecek. Çinli şirket, şimdilik robotun satış fiyatını 1.500 dolar olarak açıklasa da sınırlı sayıdaki üretimden sonra fiyat yükselebilir.

Robot köpek furyasının en dikkat çekici örneklerinden birine imza atan Boston Dynamics robotu Spot ise geçen yıl 74.500 dolara satışa çıktı. Spot, tehlikeli madenleri araştırmadan doktorların hastalarla uzaktan bağlantı kurmasına yardımcı olmaya kadar çeşitli amaçlarla kullanıldı. Ayrıca bir silah olarak olmasa da hem kolluk kuvvetleri hem de ordu tarafından test edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.