Google’dan büyük adım; Deepmind Gemini

Google’dan yapay zeka alanında dikkat çeken yeni gelişme!

Google, bugüne kadar geliştirilmiş en güçlü yapay zeka modelini tanıttı. Google DeepMind tarafından geliştirilen Gemini, rakiplerine kıyasla çok daha etkili özellikleriyle gündeme oturdu.

ChatGPT gibi ünlü yapay zeka modellerini “tahtından etme” iddasıyla dikkat çeken Gemini, 3 farklı modelle geliyor: Ultra, Pro ve Nano.

Bu 3 modelin ana özellik ve hedefleri ise şu şekilde:

  • Karmaşık ve büyük ölçekli görevleri yönetmek için Ultra,
  • Çeşitli orta düzey görevleri ölçeklendirmek için Pro,
  • Telefon, tablet gibi mobil platformlar için ise daha hafif olan Nano.

Gemini Pro, Bard platformu üzerinden hemen kullanıma sunulurken Ultra ve Nano modellerinin ise 2024’ün son aylarında çıkış yapması bekleniyor.

Google'ın yeni yapay zeka modeli: Gemini - Webrazzi

Kısaca Gemini

Gemini, görsel tanıma ve konuşma özellikleri de dahil olan çok fonksiyonlu bir yapay zeka modeli.

Gemini’nin en güçlü modeli olan Ultra, dil modelleri için bir çeşit Turing testi olan MMLU’da %90’lık puan almayı başardı. Gemini’nin en yakın rakiplerinden GPT-4 ise aldığı %86.5’luk puan ile bir tık geride kalmış gözüküyor.

Gemini, benzer yapay zeka modellerinde eksikliği çokça hissedilen “akıl yürütme” konusunda çığır açacak düzeyde özelliklere sahip gözüküyor. Yanlış çözülen bir fizik sorusunu akıl yürüterek çözebiliyor, ortaya ürün çıkarmak adına fikir istediğinizde size referans görseller oluşturabiliyor.

Rakiplerine nazaran güvenirlik ve kalıcılık hususunda dersine iyi çalışan Google, Gemini’de 32k token uzunluğunu destekliyor. Diğer yapay zeka örneklerinde bu veri 4k token uzunluğunda olmasıyla kullanıcılarını epey bi zorlamıştı.

Resim

Gemini Pro, bugün itibariyle Bard’da ve Google uygulamalarında ücretsiz olarak kullanıma sunuldu.

8 karşılaştırmanın 6’sın da Gemini Pro, ücretsiz rakibi GPT-3.5’ten daha iyi performans göstererek bugüne kadar geliştirilmiş en güçlü yapay zeka modeli olma ünvanını ele geçirdi.

Ayrıca Gemini, “Ultra” modeliyle  yapay zeka modelleri için geliştirilen kıyaslama kriterlerinde GPT-4’e karşı 32’de 30’luk üstünlük kurmayı başardı.

Editör : Süleyman Akbaba

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.