Yeni Altay Tankı testler için TSK’ya teslim ediliyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesiyle BMC Savunma tarafından üretilen iki adet Yeni ALTAY Tankı, 23 Nisan’da Sakarya Arifiye’de düzenlenecek törenle testleri için bugün Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek. 

ALTAY Tankı ilk üretilen prototipin üzerinden geçen süre zarfında, modern muharebe ortamının koşullarına uygun olarak yenilendi. Yurt dışından temininde problem olan birçok alt sistem yerlileştirildi. Güncellenmiş teknolojiler ve yenilikler eklenerek muharebe kabiliyeti artırıldı ve ordumuzun son yıllarda icra ettiği operasyonlar çerçevesinde edinilen tecrübelere ilişkin ilave özelliklerin kazandırıldığı milli tankımız “Yeni ALTAY” adıyla yeniden tanımlandı. 

Bu çerçevede Altay’ın en önemli özelliklerinden biri, dijital teknolojilerin kullanımının arttırılmış olması. Bu sayede tank, düşman unsurlarını tespit etmek, hedeflerini belirlemek ve ateş etmek için daha hassas ve hızlı bir şekilde kullanılabilecek. Yeni Altay’ın atış kontrol sistemi, Lazer Mesafe Ölçer (LRF) ve daha hassas Görüntü Sabitleyici stabilizasyon sistemi gibi modern teknolojileri içeriyor. Bu sayede tank, uzun mesafelerde hedefleri tespit edebilecek ve doğru bir şekilde muharebe sahasındaki karşılaşılabilecek tüm hedeflere yüksek atımda vuruş oranı ile angajman sağlayabilecek. 

Atış kontrol sistemi sayesinde, tankın “ateş ve hareket” kabiliyeti geliştirilerek, tank engebeli arazide veya kaçınma manevrası yaparken hem hareket halindeyken hem de dururken yüksek isabet oranı ile hedeflerini ateş altına alabilecek. 

Tankların en önemli 3 kabiliyetinden biri olan beka kabiliyeti, Yeni Altaylarda modüler olarak pasif koruma sağlamakta olan gelişmiş zırh modüllerinin ve aktif koruma sağlayan Aktif Koruma Sistemi AKKOR’un eklenmesi ile 3+ Nesil tank olma özelliğine sahip oldu. Bu sayede HİBRİT koruma konsepti de Yeni Altay Tanklarımızla birlikte Dosta Güven Düşmana Korku salacak seviyeye geldi.

Tamamen Türk Mühendisler tarafından tasarlanmış; Yeni ALTAY’ın önemli bir diğer özelliği ise gelişen teknolojiye uyum sağlayabilecek esnek bir mimariye sahip olması. Bu özelliği sayesinde gelecek dönemlerde Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyabileceği farklı konseptlere uygun şekilde modernize edilebilmesi hedeflendi. 

Yeni ALTAY’da 12.7 mm ve 7.62 mm silah sistemleri başta olmak üzere mühimmat rafları, kule çember dişlisi, rotor, düz periskoplar, nişancı ikinci derece yardımcı görüş sistemi, kayar bilezik, elle ateşleme sistemi, yakıt-ısıtma ve sintine pompaları, hidrolik pompalar, yol tekeri ve soğutma yeleği gibi sistemler de yerlileştirildi.

Ayrıca Yeni ALTAY Tanklarının hepsi aynı zamanda birer simülatör sistemine sahip olacak ve her türlü ortamda askerlerimiz komutanlarının kontrolünde modern, etkin ve ferdi seviyeden başlamak üzere eğitimlerini pekiştirecekler. 

Ayrıca, sadece atış performansı ile hareket kabiliyeti performanslarının geliştirilmesine yönelik üretilmiş olan iki adet ön prototip tankları ile halihazırda devam eden testler kapsamında şu ana kadar yaklaşık 200’den fazla atış icra edildi ve binlerce kilometre değişik hava ve arazi koşullarında dayanıklılık testleri Ön Prototip ALTAY Tankları ile icra edildi.

3+ Nesil ALTAY Tankları, TSK’daki testlerinin de tamamlanmasından sonra envantere alınmaya başlanacak.

İlk teslimatlar Kore Cumhuriyetinden tedarik edilen güç grubuyla yapılacak, müteakip dönemde 1500 bg’lik yerli güç grubu BATU’nun kalifikasyonunun tamamlanması ile ALTAY Tankı Gücünü BATU Motor ve Transmisyondan alacak ve yerli güç grubuyla teslim edilmeye başlanacak. 

Sonuç olarak, Yeni ALTAY daha yerli bir ALTAY olarak; güncellenmiş teknolojisi, geliştirilmiş zırh sistemi, artırılmış hareket kabiliyeti ve modern atış kontrol sistemi ve eğitim sistem ve kabiliyetiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış modern bir muharebe tankı olarak görev yapacak.

YENİ ALTAY 3+ NESİL TANK

 • Yerlileştirilmiş Alt Sistemler
 • Güncellenmiş Teknolojiler
 • Dijital Teknolojiler
 • Artırılmış Hareket Kabiliyeti
 • Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi
 • Lazer Uyarı Sistemi
 • Durumsal Farkındalık Sistemi
 • Hassas Stabilizasyon Sistemi
 • Gelişmiş Zırh Modülleri
 • AKKOR Aktif Koruma Sistemi
 • Nükleer ve Kimyasal Tehdit Algılama Sistemi
 • 120 mm 55 Kalibre Ana Silah Sistemi
 • Yeni Nesil Araç Kontrol Sistemi
 • Hibrit Koruma Konsepti
 • 12.7 ve 7.62 mm Silah Sistemi
 • Bütünleşik Eğitim Simülatör Sistemi

Editör : Betül Erdem

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.