Yeni Kaledonya, Fransa’dan ayrılmayı oylayacak

Melanezya ada öbeği içerisinde, Büyük Okyanus’un güneydoğusunda yer alan, Fransa’ya özerk bir statü ile bağlı Yeni Kaledonya bağımsızlığını oylayacak. 

Euronews’in haberine göre, Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu üyesi olan Yeni Kaledonya halkı 12 Aralık tarihinde ülkenin kaderini tayin edecek referandumda oy kullanacak. 2018 ve 2020 yıllarındaki referandumlarda bağımsızlığa hayır diyen eski müstemleke Yeni Kaledonya son defa sandık başına gidecek. Sandıktan bağımsızlık kararının çıkması durumunda ise iki yıllık bir geçiş süreci uygulumaya konulacak. 

İki ülke arasında 1998 yılında imzalanan Noumea Anlaşması eski koloninin üç kez bağımsızlık referandumuna gitmesine olanak tanıyordu. 2018 ve 2020 yıllarında yapılan iki referandumda sırasıyla yüzde 57 ve yüzde 53 ile hayır oyları ile neticesinde bir değişikliğe gidilmesine ihtiyaç duyulmadı. Ancak bağımsızlık taraftarlarının oylarında yaşanan artışlar nihai referandumdan bağımsızlık doğması ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.