Yeni robot "Kara Deliğin" gizemini çözebilir

Uzayın en gizemli noktası olarak bilinen “Kara Delik”in, geliştirilen yeni bir cihaz ile keşfedileileceği konuşuluyor.

Georgia Teknoloji Enstitüsü bir grup araştırmacının yeni icat ettiği robot, uzayın en gizemli yeri olan Kara Deliğe merhaba diyebilecek.

Enstitünün yayınladığı yeni araştırma yazısında, ekibin uzaydaki eğriliğin neden olduğu etkilerin baskın olması için çevresindeki şeylerden eşi görülmemiş düzeyde izolasyona sahip bir küre üzerinde tutulan bir robot tasarladıklarına yer verildi.

Bir İlk: Bilim insanları hareket halinde olan bir kara delik keşfetti - M5  Dergi

Ekip lideri ise geliştirdikleri robot hakkında, “Eğri uzaydaki hareketi sistematik olarak incelemek için şekil değiştiren robotumuzun en basit eğri uzayda, bir küre üzerinde hareket etmesine izin verdik. Bazı fizikçiler tarafından reddedilecek kadar sezgisel olduğu tahmin edilen etkinin gerçekleşebileceğini öğrendik: Robot şeklini değiştirdikçe, kürenin etrafında çevresel etkileşimlere atfedilemeyecek bir şekilde hiçbir şeye çarpmadan ileriye doğru ilerledi.” açıklamasında bulundu.

Kara delik Nedir? Nasıl Oluşur? - BilimUfku

Grup lideri, bu robotlarını Kara Delikleri keşfetmek için kullanabileceklerine iddia ediyor.

Şimdilik bu gibi iddialar ileri sürülse de henüz kanıtlanmış bir şey söz konusu değil. Kara Deliğin nasıl bir dünyaya açıldığı ve nasıl gizemler barındırdığı ise herkes için hala merak konusu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.