Yerli Sikorsky T70 Jandarma’ya teslim edildi

Günlerdir beklenen teslimat gerçekleşti. Jandarma yerli Sikorsky T70’e kavuştu.

AA’nın haberine göre Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında TUSAŞ tarafından üretilen ilk T70 Helikopteri, Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edildi.

İlk adresi Jandarma olan T70 Genel Maksat Helikopterleri; çeşitli askerî ve sivil kurumlara da teslim edilecek.

Ana yükleniciliğini Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin ve alt yükleniciliğini de ASELSAN, TEI, Alp Havacılık ve Sikorsky’nin yaptığı T70 Genel Maksat Helikopteri; Sikorsky firmasının S70i Helikopteri’nden elde edilen tecrübelerle geliştirildi.

Türkiye’de lisans altında üretim modeliyle teslim edilecek kurumlar arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü bulunuyor.

Yerli aviyonik sistemler, transmisyon, iniş takımı, dinamik parçalar ile nihai montaj ve kalifikasyon testlerinin tamamlanmasının ardından teslim edilen T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimi, nihai montaj işlemleri, testleri ve entegre lojistik desteği TUSAŞ tarafından gerçekleştirildi.

ASELSAN temel aviyonik sistemlerin geliştirilmesi, TEI helikoptere güç veren T700 motorunun üretimi, Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçaların üretim ve montajı sorumluluklarını üstlendi.

“Bu gelişme helikopter endüstrisindeki çıtayı yükseltecek” 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yerli sistemlerle donatılmış T70 Genel Maksat Helikopteri’mizin ilk teslimatından dolayı büyük heyecan içindeyiz. Ülkemizin helikopter endüstrisinde çıtayı yükseltecek bu gelişmeyle önümüzdeki dönemde daha büyük projeleri hayata geçirmek için bir adım daha atılmış oldu. Teslimatın Jandarma Genel Komutanlığımıza hayırlar getirmesini diliyorum. Şirketimizin ana yükleniciliğinde geliştirilen T70 Genel Maksat Helikopteri’mize katkı sunan tüm paydaş ve alt yüklenicilerimize teşekkür ediyorum.” şeklinde ifadelere yer verdi.

Genel Maksat Helikopteri Projesi ile Türkiye’nin askerî ve sivil alanlardaki genel maksat helikopter ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Üzerine entegre edilecek farklı faydalı yükler ile helikopterin yangınla mücadele, arama kurtarma, personel taşıma ve askeri görevlerde kullanılması hedefleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.