Yüksek güçlü lazer silahı ALKA’dan hedefe tam isabet

Sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı lazer ve elektromanyetik faaliyetlerinde önemli yer tutacak #ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sisteminin testlerinde bir aşama daha geride kaldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabından gelişmeyi şu ifadelerle duyurdu:

“Hedefimiz savunma sanayiinin her alanında geriden gelen değil, önde giden bir Türkiye! Sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı lazer ve elektromanyetik faaliyetlerimizde önemli yer tutacak ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sisteminin testlerinde bir aşamayı daha geride bıraktık. Elektromanyetik karıştırma sistemine sahip yüksek güçlü lazer silahı, hedef tespit radarı, hedef takip sisteminden oluşan ALKA, yer ve hava hedeflerine karşı üstün tespit, takip ve saniyeler seviyesinde tahrip yeteneği sağladı. Emeği geçenleri kutlarım.”

Cephane kısıtı olmayan, maliyet etkin savunma sistemi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ve ROKETSAN ana yükleniciliğinde yürütülen Lazer Silah Sistemleri Tedarik Projesi faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor. ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi kapsamında geliştirilen; Hedef Tespit Radarı, Hedef Takip Sistemi ve Elektromanyetik Karıştırma Sistemine sahip yüksek güçlü lazer silah sistemi gösterimi gerçekleştirildi. Gösterim faaliyeti kapsamında; farklı güç seviyelerinde ve farklı taşıyıcı platformlara (sabit, taşınabilir ve mobil) entegre bir ürün ailesi olarak geliştirilen yerli ve milli lazer silah sistemi çözümü tanıtıldı ve yapılan atışlı testler ile elde edilen yetenek ve etkinlik gösterildi. Geliştirilen sistemler, hem yer hem de hava hedeflerine karşı üstün tespit, takip ve saniyeler mertebesinde tahrip yeteneği gösterdi. Projede Ermaksan firması da lazer kaynağı üreticisi olarak görev alıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.