Yunan F-4’ü İyon Denizi’ne düştü

Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-4 Phantom savaş uçağı bu sabah Yunanistan’ın batısındaki İyon Denizi’nde düştü.

Greek Reporter’ın edindiği bilgiye göre F-4 Phantom savaş uçağı eğitim uçuşu sırasında düştü.

Pilotların kaza sırasında otomatik terk sistemini kullandığı belirlendi ve pilotlar için İyon Denizi’nde geniş çaplı bir arama çalışması başlatıldı.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada; 30 Ocak 2023 Pazartesi günü saat 10:30’da eğitim uçuşu yapan, 338M/117PM kuyruk tescilli bir F-4 uçağının (iki kişilik) Andravida Hava Üssü’nün 25 deniz mili güneyindeki deniz alanına düştüğünü aktardı.

McDonnell Douglas F-4 Phantom, başlangıçta McDonnell Aircraft tarafından ABD Donanması için geliştirilmiş, iki kişilik, çift motorlu, tüm hava koşullarına uygun, uzun menzilli süpersonik jet önleme ve avcı-bombardıman uçağıdır.

Son derece uyarlanabilir olduğu kanıtlanan uçak, ABD Deniz Piyadeleri ve Hava Kuvvetleri tarafından benimsenmeden önce 1961 yılında Donanma’da hizmete girmiş ve 1960’ların ortalarında hava silahlarının önemli bir parçası haline gelmiştir.

Phantom 1958’den 1981’e kadar toplam 5,195 adet üretilerek tarihte en çok üretilen Amerikan süpersonik askeri uçağı olmuş ve Soğuk Savaş’ın ikonik savaş uçaklarından biri olarak yerini sağlamlaştırmıştır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.