Yunanistan, tank modernizasyonu için arayışta

Yunan Leopard 1’leri için modernizasyon arayışı var!

Ukrayna Savaşı başlayınca Ukrayna’nın duyduğu tank ihtiyacı, pek çok Avrupa ordusunun deposuna çekilmiş ve artık ‘’modası geçmiş’’ olarak ifade edilen tankların yeniden savaşa hazırlanmasına yol açtı.

Bu tür tanklardan bir tanesi de Leopard 1 tankları oldu.

Son dönemde Yunanistan, envanterindeki savaş araçlarını modernize etmek için önemli girişimlerde bulunuyor.

Modernize programları için büyük bütçeler ayıran ülke, diğer Avrupa ülkeleri gibi Ukrayna’ya Leopard 1 tanklarını hibe etmek yerine modernizasyon yolları arıyor.

greek leopard 1

Bu maksatla Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı, İtalyan savunma şirketi Leonardo ile masaya oturdu.

Defence Review adlı Yunan savunma dergisinin resmi makamlara dayandırarak kaleme aldığı haberde, İtalyan savunma şirketi Leonardo’nun temsilcileri, Yunan Leopard 1A5 tanklarının yükseltilmesi ve modernizasyonu için önerilerini sundular.

Yunan askeri makamları ile İtalyan şirket temsilcilerinin yaptığı toplantının detayları açıklanmamış olsa da İtalyan şirketin modernizasyon teklifinin, geçen yıl Brezilya’ya yaptığı Leopard 1A5 modernizasyon teklifine benzer olduğu düşünülüyor.

Bu teklif, özellikle mevcut kulesinin gelişmiş Hitfact Mk.2 taret sistemi ile değiştirilmesini içeriyor. Bu sistem, 105/52 veya 120/45 mm’lik bir topla donatılmıştır. Hitfact Mk.2 tareti, şu anda İtalyan ordusunda hizmet veren Centauro 2 zırhlı aracında da kullanılıyor.

leopard 1

Hitfact Mk.2 tareti, otomatik yükleme sistemine sahip olması nedeniyle, Yunan Leopard 1 tanklarının mürettebat sayısını azaltacak. Bu taret, 7,62 mm’lik koaksiyel bir makineli tüfeği de içerir. Ek olarak, 7,62 veya 12,7 mm’lik bir makineli tüfeğe uygun olan Hitrole uzaktan kumandalı silah istasyonuna sahip. Ayrıca sekizli sis bombası fırlatıcısı bulunuyor.

Hitfact Mk.2 dünya çapında kendini ispatlamış, genelde 8×8 tekerlekli savaş araçlarında kullanılan büyük kalibre topları içeren bir taret olarak öne çıkıyor. Sahip olduğu yenilikçi tasarım, şu ana kadar dünya üzerinde çeşitli ordular tarafından kullanıldı.

Yunan Savunma Bakanlığı, Leonardo’nun önerisinin kabulü konusunda henüz nihai bir karar vermese de bu gelişme, Yunan ordusu için kritik bir aşamayı temsil ediyor.

Yunanistan, 500’den fazla Leopard 1 sayısı ile tankın dünyadaki en büyük kullanıcısı olarak kabul ediliyor. 

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.