Zarif özür diledi, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said gerçek tehlikenin devletin içeriden bölünmesi olduğunu söyledi…

Zarif özür diledi

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif Instagram hesabından yaptığı açıklamada, İran siyasetinde tepki toplayan sözlerinin bazı kesimler tarafından siyasi araç olarak kullanıldığını belirterek ifadelerinin Süleymani’yi sevenleri ve ailesini incittiğini kaydetti.

“Beni suçlayan ve iftira attığına inandığım herkesi affettim. Yüce İran halkı, Süleymani’nin tüm sevenleri ve özellikle de yüce ailesinin beni affetmesini umuyorum.” dedi.

Röportajın yayınlanacağını bilmediğini belirten Zarif, aksi takdirde Süleymani ile ilgili sözleri sarf etmeyecek olduğunu belirtti.

İsrail askeri Filistinli bir kadını ağır yaraladı

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre İsrail askerleri, Beytüllahim’in güneyinde bir kavşaktan geçtiği sırada kimliği henüz belirlenemeyen Filistinli bir kadına ateş açtı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunda (KAN) yer alan haberde ise Beytüllahim’in Husan beldesinden olan 60 yaşlarındaki Filistinli bir kadının, bir İsrail askerini bıçaklama girişiminde bulunduğu iddia edildi.

“İsrail askerinin üzerine bıçakla yürüyen Filistinlinin, vücudunun alt kısmına ateş açıldığı” kaydedilen haberde, Filistinlinin ağır yaralandığı ve Kudüs’te bir hastaneye nakledildiği ifade edildi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, gerçek tehlikenin devletin içeriden bölünmesi olduğunu söyledi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkenin Cezayir sınırındaki Kasrin vilayetinde ordu subaylarıyla katıldığı iftar programının ardından açıklamalarda bulundu.

Devletleri tehdit eden tehlikelerin, gruplar ya da onların arkasına saklananlar tarafından yapılan terör eylemleri olmadığını vurgulayan Said, “Anayasal ya da bir hukuk metnine yapılan yorumlar üzerinden devletin vurulmaya çalışılmasıdır ve gerçek tehlike devletin içeriden bölünmesidir.” dedi.

Said, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Kimse kanunun üstünde değildir. Kanunu aşan herkes kanun, halk ve tarih tarafından cezalandırılacaktır. Tunus Devleti bütün bölünmelerden himaye edilmelidir. Silahlı kuvvetler ya da emniyete bağlı güvenlik güçlerinin tamamı, Silahlı Kuvvetler Başkomutanı olan Cumhurbaşkanının komutası altındadır.”

Öte yandan Başbakan Hişam el-Meşişi ile Cumhurbaşkanı Kays Said arasında yaklaşık iki aydır devam eden siyasi düğüm, ülke gündemini meşgul ediyor.

Cumhurbaşkanı Said, Başbakan Meşişi’nin meclisten güvenoyu alan kabine revizyonunun anayasal olmadığını savunuyor. İkili arasında karşılıklı açıklamalarla gerilim zaman zaman tırmanıyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Said, krize taraf Başbakan Meşişi ve Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi’nin önünde yaptığı konuşmada, “İç güvenlik güçleriyle ilgili 1982’de çıkan yasaya göre sadece silahlı kuvvetlerin değil, emniyet güçlerinin de başkomutanıyım.” ifadelerini kullandı. Geçen haftaki bu açıklamalarla, ülke gündeminde yeni bir tartışma alevlendi.

Tunus Cumhurbaşkanı, bundan önce de nisan ayının başlarında parlamentonun kabul ettiği, Anayasa Mahkemesi üyelerinin, 217 sandalyeli meclisten geçmesi için gereken yeterli oy sayısını 145’ten 131’e düşüren yasa değişikliğini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle onaylamamıştı.

Konuyu nihayete erdirme yetisine sahip 2014 Anayasası’nın öngördüğü Anayasa Mahkemesinin henüz kurulamamış olması da ülkedeki krizi çözümsüz kılıyor.

Tunus’ta Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından hükümeti kurması için seçilen ve 2019’daki seçimlerden bugüne üçüncü hükümetin Başbakanı olan Hişam el-Meşişi’nin kabinesi, mecliste Nahda Hareketi (54 milletvekili), Tunus’un Kalbi (30 milletvekili), Onur Koalisyonu (18 milletvekili) ve Yaşa Tunus (10 milletvekili) partileri tarafından destekleniyor.

Lübnan ordusu İsrail’in bir çobanı kaçırmaya çalıştığını açıkladı

Lübnan ordusundan yapılan açıklamada, “İsrail düşmanına bağlı devriyeler Şeba beldesi çıkışında yaklaşık 20 metre mesafede sınır çizgisini geçerek, bir çobanı kaçırmaya çalışmış ancak bunda başarılı olamamıştır.” ifadeleri yer aldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.