Zelenskiy: Savaş Kırım ile başladı, Kırım’ı kurtararak bitmeli

Kırım’ın batısında yer alan Novofedorivka yakınlarındaki Saky askeri üssünde kısa süre önce birçok patlama meydana geldi.

Patlamalarda bir kişi hayatını kaybetti, sekiz kişi de yaralandı. Yaşanan patlamalara ilişkin olarak Zelenskiy’nin danışmanlarından Myhkhailo Podolyak, Ukrayna’nın patlamalarla ilgisinin olmadığına yönelik bir açıklamada bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı da benzer açıklamalarda bulundu. Rusya Savunma Bakanlığı, patlamaların askeri üsteki bir mühimmat deposunda meydana geldiğini ve Ukrayna ile herhangi bir ilgisinin olmadığını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise Salı akşamı yaptığı konuşmada, Ukrayna’da yaşanan son gelişmelere ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı. Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğunu söyleyen Zelenskiy, şunları kaydetti:

“Kırım’dan asla vazgeçmeyeceğiz. Ukrayna’ya karşı Rus savaşının Kırım’ın işgaliyle başladığını unutmayacağız. Bu Rus savaşı Kırım’la başladı ve Kırım’la sona ermeli. Kırım’ın kurtuluşuyla.”

Uluslararası olarak Ukrayna’nın bir parçası sayılan Kırım, 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilmişti. Birçok Ukraynalı da bu ilhaka tepki gösterilmemesinin sonucunda savaşın devamının geldiğini düşünüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.