Zelenskiy: Ukrayna bayrağı Kırım’da tekrardan dalgalanacak

Uluslararası arenada Ukrayna’nın bir parçası sayılan Kırım, 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, savaşın Kırım’ın işgaliyle başladığını ve Kırım’ın kurtarılmasıyla sona ereceğini her fırsatta dile getirmeye devam ediyor.

“Ukrayna bayrağı Kırım’da yeniden dalgalanacak”

Zelenskiy ulusa sesleniş konuşmasında, Kırım’ın yeniden Ukrayna’ya bağlanacağını ifade eden açıklamalarda bulundu. Zelenskiy açıklamasında şunları söyledi:

“Ukrayna bayrağının ve özgür yaşamın tekrar Kırım’a döneceğine inanıyorum. Tüm topraklarımızı, insanlarımızı özgürleştireceğiz. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, istihbaratımız, özel kuvvetlerimiz bunun için şimdiden gerekli adımları atıyor. Bu adımlar duyulabilir. Herkes işgalcilerin Kırım’dan kaçmaya başladığını görebiliyor. Bu onlar için en doğru seçim. Kırım’a, Kırım’daki halkımıza özgürlüklerini iade edeceğiz, Kırım’ı kesinlikle Avrupa’nın en iyi, en rahat yerlerinden biri haline getireceğiz. Kırım bunu hak ediyor.” dedi.

“Nariman Celal suçlu değil”

Zelenskiy ayrıca Mosskova’nın kontrolü altındaki Kırım yönetimi tarafından kurmaca suçlamalarla 1 yıldır alıkonulan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in suçlu olmadığına da dikkat çekti:

“Nariman Celal hiçbir suç işlemedi. İşgalcileri kızdıran şey, onun halkını ve devleti Ukrayna’yı savunmasıydı. Nariman Celal geçen sene Kırım Platformu Açılış Zirvesi’ne katıldı. Kırım’dan gelerek zirve katılımcılarına Yarımada’da yaşanan gerçek durumu anlattı. Özgürlüklerini ve kültürlerini korumaya çalışan insanlara uygulanan baskıları anlattı. İşgal altındayken Kırım’daki yaşam kalitesinin bozulduğunu anlattı. Rus varlığının Yarımada’yı Avrupa’daki en tehlikeli ve özgür olmayan yerlerinden biri haline getirdiğinden bahsetti. Nariman Celal, Kırım’a normal hayatı geri getirmek için, Kırım’ın yine Ukrayna egemenliği altına dönmesi için elinden geleni yapmak istiyordu.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.