Zelenskiy’den sert çıkış: "Almanya korkuyor"

Almanya’nın Ukrayna’nın savunma sistemleri edinmesini veto etmesinin ardından iki taraf arasında gerilim yükseldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, verdiği bir röportajda Almanya’nın korktuğunu ima etti. Zelenskiy, “Kısa süre önce Almanya yalnızca savunma araçları olan anti-dron tüfekleri ve anti-keskin nişancı sistemlerini NATO’dan almamızı engelledi. Savaşın 8. yılında bunları almaya hakkımız yok mu? Belli ki var. Kendisini tehditlere karşı korumak isteyen herhangi bir demokratik devlet, bu tür savunma araçlarını satın alma hakkına sahip olmalıdır. Ancak bazı başkentlerde hala korku hüküm sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Ukrinform sitesinde yer alan habere göre Ukrayna, NATO’dan silah alımındaki engeli kaldırmak için Almanya ile görüşmeler gerçekleştiriyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba tarafından yapılan açıklamada Ukrayna’nın daha önce NATO’dan savunma sistemleri tedarik etme hakkı kazandığını hatırlattı ve bunun, Ukrayna’nın müttefiklerden doğrudan silah alabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile görüştüğünü söyleyen Kuleba, ” Bayan Annalena Baerbock ile görüştük ve diplomatik müzakerelerin her duruma bir çözüm bulmak için yeterli olacağı konusunda anlaştık.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.