Zelensky, ordudan yeni seferberlik planı istedi

Ukrayna’da seferberlik koşulları değişiyor!

Letonya Devlet Başkanı Edgars Rinkevics ile ortak basın toplantısında konuşan Zelensky,  Genelkurmay Başkanlığı’nın bugünkü toplantısında seferberliğin zorlukları ve bunların çözüm seçeneklerine ilişkin raporları dinlediğini söyledi. Başkan Zelensky, “İnsanların eylem planının tamamını, nereye gittiğimizi, zorlukların neler olduğunu anlamasını istiyorum” dedi.

bf1cc96edf6a218daf29ce718c4a2af5

Başkan daha önce resmi Telegram hesabından, Kurmay Başkanlığı toplantısında Ukrayna Silahlı kuvvetlerine ilişkin, seferberlik ve terhis konularının ele alındığını yazmıştı. Kanaldaki açıklamalarında Başkan, tıbbi – askeri komisyonların ve askeri kayıt bürolarının çalışmalarına da özel önem verildiğinin altını çizdi.

Geçtiğimiz aylarda bu kurumlarda yaşanan yolsuzluk skandalları nedeniyle, bölgesel askerlik bürosu başkanları görevden alındı. Ukrayna Devlet Soruşturma Bürosu tarafından yapılan soruşturma neticesinde, bölgesel askeri kayıt ofislerinin insanların seferberlikten kaçmasına yardım etmek karşılığında rüşvet aldığına ilişkin yolsuzluğu ortaya çıkardı. Yolsuzluğu gerçekleştiren görevlilerin, 6 bin ila 10 bin dolar arasındaki bir rüşvet karşılığında sahte tıbbi belgeler oluşturarak, ülkeden kaçmaya çalışanlara yardım ve yataklık ettiği tespit edildi.

Ayrıca Umerov’un Eylül ayı başında selefi Oleksi Reznikov’un yerine geçmesinden bu yana, Savunma Bakanlığı ve askeri liderlikte daha fazla personel değişikliği yaşandı. Bu değişikliklerden en dikkat çekici olanlar, Sağlık Kuvvetleri komutanı Tetiana Ostashchenko ve Özel Harekât Kuvvetleri komutanı Viktor Khorenko’nun görevden alınması oldu.

Tetiana Ostashchenko

 Sağlık Kuvvetleri komutanı Tetiana Ostashchenko, sağlık görevlilerinin ve gönüllülerin defalarca yaptığı çağrılar sonrasında 19 Kasım’da görevden alındı. Temmuz ayında milletvekili Solomiia Bobrovska, Sağlık Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2023 yılında herhangi bir ilk yardım çantası satın almadığını, uluslararası yardım yoluyla sağlananların ise gerektiği gibi kontrol edilmediğini söyledi.

715662401c5dbf45cfdf13d59aa96069

Bu görevden almanın hemen öncesinde, 4 Kasım tarihinde Bakan Umerov’un isteği üzerine Özel Harekât Kuvvetleri Komutanı Viktor Khorenko görevden alındı. Bazı kaynaklar bu görevden alınmanın nedeni olarak cephede yaşananları gösterirken Zelensky ise Khorenko’ya başka bir konumda ihtiyaç duyulduğunu, artık özel görevini Ukrayna Savunma Bakanlığı Genel İstihbarat Direktörlüğü bünyesinde sürdüreceğini belirtti. 

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.