ZMA-15 modernizasyonu projesinde ilk teslimat gerçekleştirildi

TSK zırhlıları modern harp ortamına göre dizayn ediliyor.

31 Aralık 2019 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ZMA-15 zırhlı muharebe aracı modernizasyonu projesi kapsamında ilk 5 araç düzenlenen tören ile TSK envanterine alındı.

Konuya dair açıklama yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ”Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterinde bulunan Zırhlı Muharebe Araçlarını modernize ediyoruz. Bugün ASELSAN’da gerçekleştirdiğimiz törende modernizasyonu yapılan ilk aracı ordumuza teslim ettik. Hayırlı olsun. Proje kapsamında 133 ZMA’yı modernize edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Zırhlı Muharebe Aracı – ZMA Modernizasyonu

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak üzere Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Modernizasyon Projesine yönelik 31 Aralık 2019 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 900 milyon Türk Lirası bedelli ana yüklenici sözleşmesi imzalanmıştı.

Zırhlı Muharebe Aracı-ZMA Modernizasyon Projesi kapsamında ASELSAN Ana Yükleniciliğinde ZMA’ların yenileştirme ve iyileştirme faaliyetleri yapılacak, envanterde bulunan ZMA’lara 25 mm NEFER Silah Kulesi, Lazer Uyarı Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi, Komutan, Nişancı, Personel ve Sürücü Gösterge Panelleri entegre edilecek.

Proje kapsamında, alt yüklenici FNSS tarafından ZMA platformlarında bakım, onarım faaliyetleri yapılacak, İklimlendirme Sistemi, Isıtma Sistemi, Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi alt sistemleri platformlara entegre edilecek, zırh ve mayın koruma seviyeleri yükseltilecek.

ZMA Projesinde araçlara entegre edilecek modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarının yanı sıra araçların Zırh ve Mayın Koruma seviyeleri de yükseltilerek muharebe sahasında ZMA’ların beka kabiliyetleri ve vuruş gücü etkinliği önemli ölçüde artırılacak.

NEFER insansız kule sistemi

ASELSAN NEFER İnsansız Kulesi, zırhlı muharebe aracı ve diğer taktik kara platformlarında temel olarak zırhlı kara hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirildi.

6×6 ve 8×8 paletli veya tekerlekli kara araçlarına takılabilen NEFER, hem NATO menşeli hem de Rus menşeli silahların kullanımına imkan veren tasarımıyla bir adım öne çıkıyor.

Gelişmiş uzaktan komuta ve gözetleme imkânı sağlayan NEFER, atış yapan personelin ortam farkındalığını artırmakta ve güvenliğini en üst seviyeye taşıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.