Zoom vadettiği güvenliği sağlayamıyor

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından, video konferans platformu Zoom’un, kullanıcılarına uçtan uca 256-bit şifreleme ile koruma sunduğunu söylemesine rağmen daha düşük seviyede koruma sağlayarak kullanıcılarını yanlış yönlendirdiği ileri sürüldü. Sağladığı güvenlik seviyesi hakkında yanlış bilgi vermesinin yanında, Zoom’un bir tarayıcı güvenlik özelliğine zarar verdiği de FTC tarafından belirtildi.

Telecom.com tarafından yapılan habere göre FTC, Zoom hakkında ileri sürdüğü iddialardan sonra, telekonferans platformu ile yaptığı bir anlaşmayı ilan etti. Zoom’un yanıltıcı ve adil olmayan yöntemler ile kullanıcılarının güvenliğine zarar verdiğine dair iddiaların çözülmesi için FTC tarafından sulunan anlaşmayla Zoom platformu, güçlü bir veri güvenlik programı kullanmak zorunda bırakılıyor.

Pandemi ile kullanım oranı arttı

Zoom’un kullanıcı tabanı Aralık 2019’da 10 milyon iken pandemi nedeniyle Nisan 2020 tarhinde 300 milyona ulaştı.

FTC’ye göre Zoom kullanıcılarının toplantılarına erişimi sağlayabilecek kriptografik anahtarları kendisinde saklı tutuyor ve söz verdiğinden daha düşük seviyede koruma sağlıyor. FTC tarafından yapılan şikayete göre Zoom, sağlık ve finans ile alakalı kritik bilgilerin de konuşulduğu platformda kullanıcılarına doğru olmayan bir güvenlik hissi verdi.

Oldukça fazla sayıdaki blog paylaşımında potansiyel ve güncel kullanıcılarına Zoom kullanımları için sebep olarak sağladıkları güvenlik seviyesinin altını çizerek belirtmişlerdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.