26 ülkeden Ukrayna’ya 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü

Rusya-Ukrayna savaşının hız kesmeden devam ettiği son günlerde iki ülkenin de ordusu ağır kayıplar yaşamaya devam ediyor.

Müzakerelerin kesin sonuç vermiyor oluşu savaşı çıkmaza sokarken Rusya, Ukrayna’ya uyguladığı baskıyı gün geçtikçe artırmaya devam ediyor. Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor. Hava sahası üstünlüğü savaşın ilk günlerinden beri Rusya’nın elinde olmasına rağmen Rus tarafı aylar boyunca özellikle havada ağır kayıplar yaşadı. Bütün bunlara rağmen saldırılarına devam eden Rusya son günlerde baskısını son derece artırmış durumda. Rusya’nın yoğun baskısına karşı ayakta kalmaya çalışan Ukrayna tarafı ise tüm dünyadan gelecek askeri finansal yardımları bekliyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Danimarka Savunma Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen bağış konferansında, Ukrayna’ya gelişmiş ek mali yardımla beraber silah sistemleri, askeri eğitim, çok namlulu roket sistemlerin bağışlanacağı kaydedildi.

Savunma Bakanı Morten Bodskov Haberleri, Güncel Savunma Bakanı Morten  Bodskov haberleri ve Savunma Bakanı Morten Bodskov gelişmeleri - Ajans Lotus

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bodskov, 26 ülkenin bir araya gelerek Ukrayna’nın Rusya’ya karşı yeteneklerini artırmak için 1,55 milyar dolarlık askeri yardım sözü verdiğini ve Danimarka hükümeti olarak Ukrayna’ya mali yardımlarını 133 milyon dolar artıracağını açıkladı. Bodskov ayrıca “Bu, Avrupa ve özgür dünyanın üzerine inşa edildiği değerlere karşı bir savaştır. Bugün Ukrayna’yı destekleme taahhüdümüzü yeniden teyit ediyoruz.” ifadelerini kullanarak Ukrayna halkını hayal kırıklığına uğratmayacaklarını konusunda açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov'dan savunma çağrısı - Yeni Şafak

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi finansal olarak desteklemeye hazır olduklarını dile getirdiler.” açıklamasında bulunurken İngiltere Savunma Bakanı Wallace da yaptığı konuşmada, Putin’in işgaline karşı Ukrayna’ya askeri yardım sözünde bulunarak sözlerine şunları söyledi:

 “Ukrayna’ya yardım etme konusundaki isteğimiz daha da artıyor. Bu toplantıdan daha fazla taahhüt, daha fazla finansman, daha fazla eğitim sözü ve askeri yardım sözüyle çıktık. Hepsinin amacı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına yardımcı olmak ve Putin’in emellerinin başarısız olmasını sağlamak için tasarlandı. Bu son askeri destek dilimi, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Rus saldırganlığına ve ayrım gözetmeden kullandığı silahlara karşı savunmasına devam etmesini sağlayacaktır. Devam eden desteğimiz çok açık bir mesaj gönderiyor, İngiltere ve uluslararası toplum bu yasadışı savaşa karşı olmaya devam ediyor. Omuz omuza duracak ve Putin’in işgaline karşı savunmalarına yardımcı olmak için Ukrayna’ya askeri yardım sağlayacağız.”

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace muhalefetin köpürttüğü Türkiye'de  mülteci merkezi haberlerini yalanladı - Takvim

Ukrayna’ya uluslararası toplum olarak yardım etmeye kararlılıkla devam ettiklerinin mesajı veren İngiltere Savunma Bakanı Wallace ayrıca “Rusya birçok konuda şimdiye kadar başarısız oldu ve Ukrayna’yı işgal etmeyi asla başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve sürekli olarak değiştirildi. Yaklaşık 6 ay içinde büyük ve önemli kayıplar verdiler. Başkan Putin, bu akıl almaz saldırıyı yapmamaları konusunda uyarıldı ancak o bunu görmezden geldi. Bugün, 6 ay sonra, ona ve tehdide karşı durmaya, Ukrayna’ya yardım etmeye uluslararası bir topluluk olarak hala kararlı olduğumuzu göstermek için buradayız.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’ya mali desteğin yanı sıra ayrıca 80 km menzile sahip “önemli sayıda” hassas güdümlü M31A1 füzesi de bağışlanacağı açıklandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.