ABD askerî üssündeki davetsiz misafir teyakkuza neden oldu

ABD Maryland’da bulunan ve ABD için ciddi önemi bulunan hava kuvvetleri üssü Joint Base Andrew’e kimliği belirsiz bir kişi tarafından giriş yapıldı. Şahıs C-40 uçağına kadar girdikten sonra üssün güvenlik güçleri tarafından göz altına alındı.

[Bir C40 uçağı]

Üs yetkililerinin dün yaptığı açıklamada, perşembe günü kimliği belirsiz bir şahsın askerî üsse sızarak Clipper olarak bilinen ve Boeing 737-700C’nin askerî versiyonu olan C-40 uçağına bindikten sonra fark edilerek yerel kolluk kuvvetlerine teslim edildiği bildirildi.

Stars and Stripes’de yer alan habere göre yetkililer şahsın aşırı gruplarla bağı olmadığını ve silahsız olduğunu belirtirken kimlik bilgilerini paylaşmayı da reddetti.

ABD Hava Kuvvetleri’ni teyakkuza geçiren bu durumun ardından genelkurmay, olay ile ilgili derin bir soruşturma ve dünya çapındaki tüm ABD üslerinde güvenliğin tekrar ele alınmasını istedi.

Joint Base Andrew’den Albay Roy Oberhaus, bunun küçümsenecek bir güvenlik ihlali olmadığını ve bir daha böyle birşeyin olmasına izin verilmeyeceğini belirtti.

ABD Başkenti Washington’un 24 km. dışında bulunan askerî üs, ABD Başkanı ve üst düzey yetkilileri taşıyan uçaklara da ev sahipliği yapıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.