ABD askerlerinin Irak’ı terk etmesi için müzakereler başladı 

Iraklı siyasetçiler, misyonlarını tamamlayan ABD askerlerinin egemenlik haklarını ihlal ettiğini düşünyor. 

ABD ve Irak, ülkedeki ABD ve diğer yabancı birliklerin geleceği konusunda ilk tur müzakereleri gerçekleştirirken, Bağdat bu görüşmelerden tüm yabancı asker varlığının azaltılmasına yönelik bir zaman çizelgesi oluşturulmasını bekliyor. 

Irak Başbakanı Muhammed Şii el Sudani’nin yanı sıra Irak Silahlı Kuvvetleri ve ABD liderliğindeki koalisyondan üst düzey yetkililer cumartesi günü Bağdat’ta bir araya geldi. Irak ABD 2

El Sudani’nin ofisinden yapılan açıklamada, “Ortak komisyon, Irak’taki Koalisyonu sona erdirmek için Irak ile Amerika Birleşik Devletleri arasında ikili diyaloğa başlatılmıştır” ifadeleri yer aldı. 

Açıklamada, “Askeri uzmanlar, DAEŞ’e Karşı Küresel Koalisyon’un askeri misyonunun, on yıllık çalışmalarının ardından misyonların yerine getirdiklerini tescilleyecek” ifadelerine yer verildi. 

ABD, Irak’taki misyonun sona ermesine ilişkin koşulları müzakere edecek bir komite kurma hedeflerinin ilk kez geçen yıl tartışıldığını söyledi. 

Daha önceki gelişmlerde de Iraklı yetkililer, ABD saldırılarının kendi ülkelerinin egemenliğini ihlal ettiğinden şikayetçiydi. 

Washington, perşembe günü ortak komisyonun bir parçası olarak “askeri ve savunma profesyonellerinden oluşan uzman çalışma gruplarının” kurulması konusunda Bağdat’la anlaştığını açıklamıştı. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.