ABD, Çin’e yönelik yaptırımlara devam ediyor

ABD’den üst düzey bir hükümet yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, ABD Hazine Bakanlığı yaklaşık 59 Çinli şirketi kapsayan yatırım yapılması yasaklanan şirketler listesini güncelledi.

İmzalanan kararnameye göre, listedeki şirketler düzenli olarak güncellenecek ve ABD’li kurum, kuruluş ve şirketlerin yasaklara uymaları sağlanacak.

Kararnameyle birlikte, listede yer alan Çinli şirketlerin halka açık işlem gören menkul kıymetlerini alıp satmak engellenecek. Hazırlanan yeni listeyle beraber ABD Savunma Bakanlığı’nın daha önceki yasaklı şirketler listesi de güncellenmiş oldu.

Kararnamenin, ABD’li şirket ve kuruluşların özellikle Çin endüstri ve savunma sanayii sektörüne, istihbarat ve AR-GE programlarına destek vermesinin ve yatırım yapmasının önüne geçecek.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Çin Halk Cumhuriyeti’nin (PCR) kısaltmasını dile getirerek, “Buna ek olarak, Çin’in izleme teknolojisinin PRC dışında kullanımının ya da Çin’in izleme teknolojisinin baskı ve insan haklarını ciddi şekilde ihlal etmek için kullanımının alışılmadık ve sıra dışı tehditler oluşturduğuna inanıyorum.” yorumunda bulundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.