ABD Deniz Piyadelerine yeni radar geliyor

ABD Deniz Piyadeleri için yeni bir radar projesi daha yolda gözüküyor!

ABD’deki en yüksek ciroya sahip 500 şirket arasında olan Leidos, hava savunma radar sistemlerinin geliştirilmesi için 32 milyon dolarlık bir sözleşmeye imza atmaya hak kazandı.

Sözleşme, iki yıl içinde dört adet Orta Menzilli Hava Savunma Radarı (MRADR) prototipinin oluşturulmasını içeriyor. Prototipin tüm sürecini, Leidos’un Dynetics adlı ekibi yönetecek.

radar

Dynetics ekibi, dünya çapında alanıyla ilgili projelere imza atmış, uygulamalı bilim ve bilgi teknolojisi şirketi olarak öne çıkıyordu. Aralık 2019 tarihinde Leidos yetkilileri, Dynetics’in 1,65 milyar ABD Doları karşılığında satın alındığını duyurdu. Artık Leidos’un bir ekibi olan Dynetics; istihbarat, havacılık, uzay ve otomotiv sektöründe faaliyetlerine devam ediyor.

Leidos Dynetics’in silah teknolojisi operasyon müdürü Larry Barisciano; kapsamlı bir AR-GE süreci akabinde, projenin önemli bir programa dönüştürülmesinden duyduğu heyecanı dile getirerek şirket ekibinin ABD Deniz Piyadeleri için radar geliştirmeye, üretmeye ve konuşlandırmaya hazır olduğunu vurguladı.

Dynetics Grubu, sensör geliştirme konusunda ABD Ordusu ile köklü bir çalışma geçmişine sahip olmasıyla tanınıyor. Daha önce ABD Kara Kuvvetleri için firma tarafından geliştirilen sensörlerin gelişmiş anten teknolojisini ve sinyal işlemeyi birleştirerek elektromanyetik parazit barındırmayan, tutarlı ve yüksek kaliteli, 360 derecelik kapsama sahip bir hava gözetleme yeteneği sunduğu biliniyor. 

Yeni proje, önceki sensör geliştirme girişimlerinden elde edilen bilgilerin ışığında ilerleyecek. Ekibin proje için çalışacağı yerler; Huntsville, Alabama Arlington ve Virginia olup nihai teslimat için hedeflenen tarih 2025 olarak belirlenmiş durumda. Ekibe, ABD Deniz Piyadeleri Sistem Komutanlığı personelleri de eşlik edecek. 

Leidos, ABD Deniz Piyadeleri için hazırlanmış, Deniz Seferi Uzun Menzilli Kalıcı Gözetleme Sensörü alanındaki (MELPS) ilk prototipi, San Diego’daki Proje Buluşması kapsamında gösterdi.

grumman radar

Leidos ve ekibi Dynetics’in yeni çalışmasının yanında ABD Ordusu, Northop Grumman ile de ABD Deniz Piyadeleri için uzun menzilli AN/TPS-80 Kara/Hava Görevine Yönelik Radar (G/ATOR) sistemleri konusunda çalışma yürütüyor.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.