ABD Donanması, İran’ın hücumbotlarına uyarı ateşi açtı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/3GsPytpC2Moo6kySQT2bZg” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

İran ve ABD arasındaki dolaylı nükleer görüşmeler devam ederken, Basra Körfezi’nde gerginliği arttıracak bir olay yaşandı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Basra Körfezi’nde Devrim Muhafızları’na bağlı 13 hücumbotun, nükleer kapasiteli Ohio sınıfı güdümlü füze denizaltısı USS Georgia’ya eşlik eden 6 Amerikan savaş gemisini uzun süre ”taciz ettiğini” belirterek, ABD Donanması’nın uyarı atışıyla karşılık verdiğini belirtti.

Kerby, tacizde bulunan hücumbotların 150 yard (450 feet) kadar yakınlaştığını ve bundan dolayı ABD Donanması’na bağlı savaş gemilerinin 30 uyarı ateşe açtığını söyledi.

27 Nisan’da da İran Devrim Muhafızları Donanma Gücü’ne ait ”Shahid Nazeri” (Harth 55) füze korveti Basra Körfezi’nde, ABD’ye ait Ada sınıfı “Monomoy” ve “Wrangel” sahil güvenlik botlarını 3 saat boyunca manevraya zorlayarak için taciz etmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.