ABD, Guam adasına Demir Kubbe yerleştirecek

ABD ordusu, Demir Kubbe’yi test etmeye devam ediyor.

Defense News’in haberine göre ABD, bir süre önce seyir füzelerine yönelik geçici bir çözüm için İsrail’den satın aldığı Demir Kubbe (Iron Dome) hava savunma füze sistemlerinden birini Guam’daki Andersan Hava Kuvvetleri Üssü’ne yerleştirecek.

94. Ordu Hava ve Füze Savunma Komutanlığından 7 Ekim’de yapılan açıklamada, ”Demir Ada Operasyonu” kapsamında konuşlandırılacak Demir Kubbe’nin yetenekleri ve hava savunma gücü test edilecek. Ayrıca testlerin Kasım ayına kadar süreceği vurgulandı.

Guam Müşterek Bölge Komutanı Tuğamiral Benjamin Nicholson konuyla ilgili olarak, ”Kuvvetli bir füze ve hava savunma yeteneği, savunma durumumuzu ciddi ölçüde iyileştirecek ve bölgedeki askeri, sivil varlığımızı koruyacak.” ifadelerini kullandı.

İsrailli şirket Rafael tarafından geliştirilen sistem, 2010 yılında aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. İsrail’in 22 bin kilometrekarelik alanı koruyan katmanlı hava savunma sisteminin (Barak-8, David’s Sling, Patriot, Arrow 2 ve Arrow 3) en alt tabakasını oluşturan Demir Kubbe’nin, 15 Mart tarihinde test edilerek teknolojik yeteneklerinin önemli ölçüde yükseltildiği açıklanmıştı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.