ABD Kabil’de öldürdüğü sivillerin ailelerine tazminat teklif etti

ABD, Afganistan’dan çekilmesiyle artan şiddet olaylarında 13 askerini kaybetmesinin ardından saldırıyı üstlenen DEAŞ militanlarını hedef almış fakat SİHA’larını DEAŞ üyeleri yerine sivillere yöneltmişti.

Bu saldırıda, yardım çalışanı Zamairi Ahmedi ve ailesinden yedisi çocuk dokuz kişi hayatını kaybetmişti.

ABD Savunma Bakanlığı, saldırıda yaşamını kaybeden ailenin hayatta kalan üyelerine hem tazminat teklif etti hem de ABD’ye götürmek için çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan General Kenneth McKenzie, eylül ayında yaptığı açıklamada, saldırıda öldürülen yardım görevlisi Zamairi Ahmedi’nin arabasının IŞİD ile bağlantılı olduğunu düşündüklerini ve 8 saat boyunca takip ettiklerini söylemişti.

IŞİD ile yakın bir noktada bulunması nedeniyle havadan takibe alınan aracın bagajına yüklenen su bidonları ABD’li yetkililer tarafından patlayıcı olarak görüldüğü için araç Kabil havalimanına 3 km uzaktaki Zamairi Ahmedi’nin evinin önünde SİHA ile vurulmuştu.

Yapılan SİHA’lı saldırıda aralarında 2 yaşındaki bir bebeğin de olduğu çok sayıda sivil hayatını kaybetmişti. Bunlardan bazıları ABD ordusu için tercümanlık yaptığı bildirilen Ahmet Nasır ve uluslararası örgütler için çalışmış ve ABD’ye giriş için vizeye sahip olan Afgan vatandaşlarıydı.

Saldırı sonrası ABD’li yetkililer özür dilemiş fakat saldırıda hayatını kaybeden Zamairi Ahmedi’nin 22 yaşındaki yeğeni Ferşat Haydari, bu özrün yeterli olmadığını söyleyerek “Buraya gelip bizden yüz yüze özür dilemeliler” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.